tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2012 11:14:51

Meyve ve sebzeler destek bekliyor

Antalya'da bu yıl yaş sebze-meyve ihracatındaki durgunluk kimseyi memnun etmiyor. İstihdam ve gelir açısından bölgenin en önemli kaynağı olan sektörde bu sezon yaşanan sıkıntılara bir yorum da Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı'dan geldi.

Üreticiden alış fiyatlarının üretim maliyetinin de altına düştüğünü belirten Satıcı, sebze üreticilerinin mağduriyetine dikkat çekiyor. Nakliye ve gümrük maliyetlerinin fiyat baskısı oluşturduğunu söyleyen Satıcı, "Bu durum yurtdışında rekabet edebilirliğimizi de olumsuz etkiliyor. İhracatımızın yurtdışı piyasalarda rekabet gücünü artırmak ve üreticilerimizin bu sıkıntılı dönemlerini atlatmalarını sağlamak için yaş meyve-sebze ürünlerin desteklenmesi gerekiyor" şeklinde konuşuyor.

Bölgenin başlıca ürünü olan domatesin yanı sıra hıyar, kabak ve biber gibi ürünlerde de geçtiğimiz yıl  ton başına 50 dolarlık destek verilmişti. Üreticiler bu desteğin 75 dolara çıkarılmasını beklediklerini ifade ederken üzüm ve narenciye gibi ürünlerde verilen destekleri örnek gösteriyorlar.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.