tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2012 16:53:56

İnciova yeni nesil tarımı hedefliyor

Tarım sektöründe, Sakata ve HM Clause’ın İç Anadolu bölgesi, Rijk Zwaan’ın Marmara bölgesi ve Smyrna’nın İç Anadolu ve Marmara bölgesi distribütörlüğünü yapan İnciova Tarım, bu markaların tohum ve fidelerinin satışını gerçekleştiriyor. İnciova Tarım’ı zor bir sezonda kurmuş olmasına rağmen bilgi birikimi ve tecrübesine güvendiğini söyleyen İnciova Tarım’ın sahibi Bilal İnci, tarım sektöründeki plansızlıkların her zaman sektörün sorunu olduğunu ancak deneyimleri ile sektör içindeki boşlukları doldurabileceklerine inanıyor.

Her yıl piyasaya yeni tohumlar girdiğini, yenilenen tohumlar olduğunu bu çeşitliliğin içinde hangi ürünün hangi bölgede daha iyi sonuç verdiğini ise üreticilerin takip etmesinin zor olduğunu söyleyen Bilal İnci, İnciova Tarım olarak bu noktada üreticilerin yanında olduklarını ifade ediyor." Ürününü sattığımız firmaların çeşitlerini yakından takip ediyoruz, hangi çeşidin hangi bölgede verimli olacağını tespit ediyoruz. Üreticilere tohumu sunmadan önce deneme yapılmayan bölgelerde de denemelerimizi yapıyoruz, tohumları bu şekilde satışa sunuyoruz. Söz konusu yaklaşımımız üreticilerin güvenini kazanmamıza neden oluyor. Bu bakımdan İnciova’nın farkı da ortaya çıkıyor” diyen İnci, doğru tohumu, doğru bölgeye vermeye özen gösterdiklerinin altını çiziyor.

Hedeflerinin yeni nesil bir tarımsal pazarlama üzerine yoğunlaşmak olduğunu söyleyen İnci:,“Teknolojik altyapımız, takım oyunumuz, bölgelere uygun çeşitlerimizle üreticilere tarımsal girdilerini daha ekonomik hale getirebilecekleri imkanlar sunmayı amaçlıyoruz. Dünyadaki pazarlama ve hizmet anlayışını Türkiye ile buluşturmak niyetindeyiz. İlk yıl yaptığımız çalışmalar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diyor.

Firmanın yüzde 50 tohum satışı, yüzde 50 fide satışı üzerine odaklandığından bahseden İnci, kuruldukları ilk yıl yaptıkları 14 milyonluk sebze fidesi üretimi ile bir başarıya imza attıklarının altını çiziyor. Sanayi domatesi, marul çeşitleri, enginar ve pırasa gibi sebze fidesi üretiminde herhangi bir sorun yaşamadan ürünlerini bayilere ulaştırdıklarını aktaran İnci, işin fide ayağında çeşitlerin seçiminden, fidelerin üretimi ve sevkiyatı konusunda tüm süreci takip ettiklerinden bahsediyor. İnci, fide üretimi konusunda izledikleri yolu şu sözlerle dile getiriyor: “Her bayinin kendi bölgesindeki sorunlarının ne olduğunu dikkatle takip ediyoruz. Fide konusunda yaşanabilecek sorunları biliyoruz. Sabit bir fideliğe bağlı kalmamak kaydı ile her yıl aynı veya farklı fideliklerle anlaşmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Fide konusunda üretimden pazarlama ve sevkiyata kadar işin her aşamasını takip ederek kararlar alıyoruz. Fide firmalarını yakından tanıyoruz, sorunlu firmalar ile çalışmıyoruz. 14 milyon fideyi teslim ederken de bu titizliğimiz nedeni ile bayilerle hiçbir sıkıntı yaşamadık. Fide sonuçlarımız çok güzel oldu.”

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.