tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.12.2012 10:49:56

Patatese Konsey Geliyor

Geride kalan sezon fiyat krizinin doruğa ulaştığı patateste planlı üretimi sağlamak için Ulusal Patates Konseyi oluşturma çabalarına başlandı.

'nın Eylül sayısında yer alan "Fazla Patates Göz Çıkarır mı?" başlıklı haberde "Uzman ve üreticilerin krizin baş sorumlusu olarak teşhir ettikleri aşırı üretime bakılırsa; artık fazla patatesin göz çıkardığını söylemek mümkün. Bin bir zahmet ve beklentiyle ekilen patateslerin sonunda tarlalarda kaderine terk edilmiş halde kalmaması için ise gerekli adımları bir an önce atmak gerekiyor" ifadelerine yer vermiştik.

Bugünlerde gündeme gelen Ulusal Patates Konseyi tartışmaları da bu yöndeki ilk ciddi adımlardan birini oluşturuyor.

Niğde, Nevşehir, Bolu, Aksaray, İzmir gibi şehirlerde yoğunlaşan aşırı üretim ve depolarda çürümeye terk edilen mahsullerle birlikte krize giren patates piyasasına Konsey çalışmaları umut oldu. Tarımsal ürünlerin belirli bir strateji ve plan doğrultusunda geliştirilmesi için ürün konseyleri kurulmasını öngören kanundan güç alan girişim; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik taslağı ile gündeme geldi.

Zeytinyağı, pamuk, hububat gibi ürünlerde çalışmalar yürüten Konseylerin örnek oluşturduğu bu girişim tarım çevrelerinden farklı tepkiler alıyor. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, girişimi olumlu bulmakla birlikte "Mevcut deneyimlerde üretici ayağı çok eksik. Üretici de karar mekanizmasında söz sahibi olmalı. Bu sorunun tekrar etmediği bir konsey oluşturulmalı" uyarısında bulunuyor.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi de aynı soruna dikkat çekiyor: "Ancak üreticinin temsil edildiği ürün konseyleri faydalı olabilir. Ürün konseyleri sağlıklı bir yapıda oluşturulmalı. Yine de bir adım atılması olumludur" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.