tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.12.2012 10:18:43

Buğdayda az oldu, öz oldu!

Türkiye'nin buğday ambarlarından Konya'da bu yılın hasadı değerlendirilmeye başlandı. Konya Ticaret Borsası'nın (KTB) hazırladığı "Hasat Raporu"na göre bu yıl buğdayda verim düşerken kalite ise yükseliş gösterdi.

Konya ovasında bu yıl 780 bin hektar alanda ekimi yapılan buğdayın 1 milyon 480 bin tonunun ekmeklik, 610 bin tonunun ise makarnalık olduğu belirtiliyor. 2011 verilerine bakıldığında ekim miktarının arttığı görülüyor. Rapora göre geçtiğimiz yılda 7 milyon 655 bin dekarda ekimi yapılan buğdayın bu yıl 7 milyon 795 bin dekarlık bir alanı kapladığı bildiriliyor.

Ancak alınan verim ekim miktarı ile ters orantılı. 2011 yılında 3 milyon 186 bin 500 ton şeklinde açıklanan rekolte bu yıl 2 milyon 90 bin tona gerilemiş durumda.

Öte yandan, düşen verime rağmen bu sezon hasat edilen buğdayın kalite olarak geçtiğimiz yılları gölgede bıraktığı belirtiliyor. "Kalitenin yüzde 30 oranında arttığı gözlemlendi" şeklinde açıklama yapılan raporda, buğdayda kaliteyi aşağı çeken fare ve süne zararlısı gibi etmenlerin bu yıl etkisini belli ölçüde yitirdiğine dikkat çekiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!