tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.12.2012 10:18:43

Buğdayda az oldu, öz oldu!

Türkiye'nin buğday ambarlarından Konya'da bu yılın hasadı değerlendirilmeye başlandı. Konya Ticaret Borsası'nın (KTB) hazırladığı "Hasat Raporu"na göre bu yıl buğdayda verim düşerken kalite ise yükseliş gösterdi.

Konya ovasında bu yıl 780 bin hektar alanda ekimi yapılan buğdayın 1 milyon 480 bin tonunun ekmeklik, 610 bin tonunun ise makarnalık olduğu belirtiliyor. 2011 verilerine bakıldığında ekim miktarının arttığı görülüyor. Rapora göre geçtiğimiz yılda 7 milyon 655 bin dekarda ekimi yapılan buğdayın bu yıl 7 milyon 795 bin dekarlık bir alanı kapladığı bildiriliyor.

Ancak alınan verim ekim miktarı ile ters orantılı. 2011 yılında 3 milyon 186 bin 500 ton şeklinde açıklanan rekolte bu yıl 2 milyon 90 bin tona gerilemiş durumda.

Öte yandan, düşen verime rağmen bu sezon hasat edilen buğdayın kalite olarak geçtiğimiz yılları gölgede bıraktığı belirtiliyor. "Kalitenin yüzde 30 oranında arttığı gözlemlendi" şeklinde açıklama yapılan raporda, buğdayda kaliteyi aşağı çeken fare ve süne zararlısı gibi etmenlerin bu yıl etkisini belli ölçüde yitirdiğine dikkat çekiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.