tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.12.2012 15:38:11

İspanya'yı bırak Türkiye'ye bak!

Diğer branşların yanı sıra dünyanın en popüler sporu futbolda son yıllardaki başarılarıyla rakiplerini umutsuzluğa düşüren İspanya, özellikle yaş meyve ve sebze ithalatında da Avrupa'nın kralı konumunda. İspanya'nın zeytin ihracatındaki en dişli rakiplerinden biri ise şüphesiz ki Türkiye.

Türkiye zeytinciliği İspanya'nın Avrupa pazarına hakimiyetini kırmak için bir atak geliştirmeye hazırlanıyor. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, belirledikleri "çoklu bayilik" sistemi ile Avrupa'ya olan zeytin ihracatını 6 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Son yıllarda iklim koşullarının sonucu olarak iri kalibreli ürün sıkıntısı yaşanmaya başlandığını söyleyen Asa, bunun zeytin sektörünü satış ve gelir açısından daralma yaşanan bir döneme soktuğunu belirtiyor. Asa, Avrupa'nın da ekonomik kriz düzleminde geçirdiği bu süreçte Marmarabirlik'in başta yurtdışı olmak üzere yeniden yapılanmaya gittiğinin altına çiziyor.

2013'ün ilk gününden itibaren artık tek dağıtıcı kanalıyla değil çok sayıda distribütör ile çoklu bir ağ vasıtasıyla ihracatı yürüteceklerini belirten Asa, Avrupa pazarında Türkiye'nin payını büyütmek için bunun zorunlu olduğunu vurguluyor.

Bakalım daha çok temsilci yoluyla Ege ve Marmara'nın zeytini de daha çok Avrupalı tüketiciye ulaşarak dikkatleri İspanya'dan Türkiye'ye çekebilecek mi?


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.