tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2013 10:30:52

Kirmastı TBMM gündeminde

Bursa’da 165 bin dekarlık tarımsal alanı sulayan Kimastı çayının bor tesislerince kirletilmesi tepkilere neden oluyor. Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde geniş ekim alanlarının sulanmasında faydalanılan Kirmastı çayının atıklar yoluyla kirletilmesi konusunda TBMM’de de önerge verildi.

Domates, biber, mısır, kavun, karpuz, pancar, buğday, arpa, yulaf gibi ürünlerden oluşan arazilerin sulanmasını sağlayan Kirmastı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na verilen soru önergesi yılın ilk günleri itibariyle TBMM’nin gündemindeydi. Bölgeden alınan toprak ve su analizlerinin Toprak-Bitki Analiz Laboratuarı’nda yapıldığını ve sonuçların ilgili Ziraat Odası, Sulama Birliği, Devlet Su İşleri ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile paylaşıldığını belirten Bakan Mehmet Mehdi Eker, “Bakanlığımızın görev alanı çerçevesinde bu konuda yerine getirilebilecek herhangi bir yaptırımımız yok” açıklamasını yaptı.

Önergeyi gündeme getiren Milletvekili Turhan Tayan ise yaşanan aşırı bor kirliliğine karşı bildirim değil yaptırım uygulanması gerektiğini belirtirken önergeye verilen cevapta kirlilik sorunu üzerine hiçbir ifadenin yer almamasını eleştirdi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.