tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.12.2012 11:44:01

Meyve bahçelerine mevsim şoku

Uzun süren bir yazın ardından hızla soğuyan havalarla boğuşan Türkiye'de insanlar kadar bitkiler de adaptasyon sorunu ile karşı karşıya. Geçtiğimiz sonbahar ayları boyunca pek çok tarımsal ürün ve alan mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan etkilendi. Bu hafta itibariyle ise başlayan ani soğuk ve yağışlı hava ise üreticileri kara kara düşündürüyor.

Aralık ayına bahar tadında giren Trakya'da geçtiğimiz hafta meyve bahçelerinin çiçek açmaya başlamasıyla yaşanan şaşkınlık bu hafta yerini sezon sonuna dair kaygılara bıraktı. Özellikle yağışların kara dönüştüğü Edirne’de, erken çiçeklenmenin düşük verimli bir hasada yol açacağından yakınan üreticiler kışın sert geçmesinin bu sorunu daha da derinleştireceğinden endişeli. Edirne'nin Havsa ilçesinde meyve bahçelerini sular altında bırakan yağışın izleri ise son birkaç gündür sarılmaya çalışılıyor.

Öte yandan uzmanlar üreticileri, ideal bir besleme ve ilaçlama uygulaması yaparak ekinlerini sağlamlaştırma konusunda uyarıyorlar. Lapseki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hatice Ceren, en doğru uygulamaların yapılacak toprak analizleri sonucunda ortaya konulan verilerle belirleneceğinin altını çiziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.