tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.12.2012 18:01:09

Sunjüt'ün ürün yelpazesi genişliyor

1968 yılından bugüne gıda, ilaç, kimya ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren Sunjüt’ün ürünü sera örtüsü, özellikle meyve üreticisi olan üreticinin yaşadığı sıkıntıları gidermek amacına hizmet ediyor. Kullanılacak olan meyve bahçesine göre değişik özelliklerde üretilen ağlar, mahsulü dolu ve güneş gibi doğa koşullarına karşı koruma altına alıyor. Dolunun vereceği zararın önüne geçen ağ, meyvelerde oluşabilecek güneş lekelerine ya da zararlı UV ışınlarına karşı da koruma kalkanı oluyor. UV filtrasyonu değişen, şeffaf ve siyah olmak üzere iki farklı seçenek olarak üretilen ağlar, hangi meyve ağaçlarında kullanılacaksa ona göre seçiliyor.

Ürün hakkında bilgi veren Sunjüt Ürün Müdürü İlker Çam, “Siyah renkli olan ve yüzde 20-22 oranında gölgeleme sağlayan ağlar daha çok elma gibi meyve ağaçlarında kullanılırken, şeffaf olan ve yüzde 10-12 oranında gölgeleme sağlayan ağları portakal, limon gibi narenciye bahçeleri için öneriyoruz. Ağın hangi bölgede kullanılacağı da siyah mı, şeffaf mı tercihini yaparken belirleyici oluyor. Birçok üretici için büyük risk oluşturan dolu ya da güneş yanıkları, garanti süresi minimum 7 yıl olan bu ağlar ile ortadan kaldırılmış oluyor. Bu ürün için devlet teşvikinin olması ise ürünü cazip hale getiriyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.