tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2012 14:37:42

"Çılgın" proje "akıllanacak" mı?

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indireceği söylenen ancak çevre örgütlerince tepki çeken otoyol projesine bir müdahale de Danıştay’dan geldi. Projenin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muafiyeti yönündeki talepleri reddeden Danıştay’ın kararı Egeli tarımsal üreticilere şimdilik nefes aldıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl “çılgın proje” olarak adlandırılan Gebze-İzmir otoyol projesi tartışmalarının alevlendiği günlerde ‘nın Kasım 2011 sayısında konu masaya yatırılmıştı. Balıkesir ve Bursa’da bulunan zeytin arazilerinin bir bölümünü yok edeceği söylenen projeye karşı Bursa’da faaliyet yürüten ziraat odaları ve zeytin üreticilerinin görüşleri büyük ölçüde olumsuz yönde olmuştu. “Zeytin karası mı, asfalt karası mı?” başlığıyla yayınlanan haberde projenin hayata geçmesi için çevresel etkilerin ortaya konulmasının beklenmediğini ortaya konulmuştu. Geçtiğimiz 1 yıl boyunca ise mahkeme süreciyle de beraber istimlak ve altyapı çalışmaları devam etmişti.

1993 yılı Yatırım Planı’nda yer aldığı gerekçesiyle ÇED raporundan muaf tutulması yönündeki Başbakanlık itirazını reddeden Danıştay’ın aldığı karar, zeytin üreticileri ve çevreciler ile projeyi karşı karşıya getiren tartışmada yeni bir sürece işaret ediyor. Sonunda zeytin karasının mı asfalt karasının mı, yoksa orta bir yolun mu tercih edileceği ise kararın uygulanma süreci içinde belli olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.