Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

100. Yılında DEKALB’den Ufuk Turu

Monsanto’nun tarla bitkileri ürünlerindeki dünya markası olan Dekalb firması, 100. yaşını Adana’da düzenlediği etkinlikle kutladı. Etkinlik boyunca katılımcılara mısır üreticiliğindeki pek çok kritik nokta aktarılırken sergilenen ürün performansları da üreticileri ufuk turuna çıkarttı.

20 Büyükler Acil Çözüm Peşinde

Tahıl fiyatlarının geçtiğimiz aydan bu yana yüzde 30-50 oranında artması endişeleri bir kez daha açığa çıkardı. G20 bu kez tartışılan gıda krizi üzerine toplanıyor.

Antalya da Çiçekleniyor

Antalya'da sebze ve meyvelerin oluşturduğu hanedana bir üye daha geliyor. Şehirde düzenlenecek 2016 Dünya Botanik Fuarı öncesi hazırlanan projeler süs bitkileri ve bahçeciliği geliştirmeyi hedefliyor.

Suyun Tarıma Düşman Olduğu Yer!

Samsun şehrinin ve bölgedeki tarımsal alanların kabusu olan sel felaketi geri döndü. Kürtün çayının taşmasına neden olan şiddetli yağış meyve bahçelerine zarar verdi.

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımlı ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Sahte organik ürünleri pazara sunan kişi kuruluşları ise ağır cezalar bekliyor.

Tarımın Hızlı Koşusu

TÜİK'in yayınladığı verilere göre Temmuz ayında tarım sektöründeki fiyat artışı yüzde 0,27 oranında. Aylık ve yıllık veriler diğer sektörlerle karşılaştırıldığında ise tarımın hızlı koşusu göze çarpıyor.

"Suyla Çalışan Fabrika"ya Destek

Tarımsal sulamada yatırıma hibe desteği geliyor. "Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" yatırımcı kişi, firma ve kurumların mali destek göreceğini müjdeliyor.

Buğday bereket mi kıtlık mı getirecek?

Küresel ısınmanın getirdiği kuraklık ve dünyadaki hızlı nüfus artışı nedeni ile buğday fiyatının arttığını ve artmaya da devam edeceğini söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıdanın kıymetine işaret ediyor.

Sen Gelince Bak Neler Oldu!

Amerikan beyaz kelebeği zararlısı için bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı. Samsun Tarım İl Müdürlüğü, Temmuz ayının sonu itibariyle ortaya çıkan "ikinci nesil" beyaz kelebeklere karşı üreticileri uyarıyor.

Saklanan Samanın Zamanı Geldi

Genel veriler bu yıl buğday üretiminde yüksek rekolteyi işaret ediyor. Ancak ürün sap boylarının kısa olması saman üretiminin düşük bir seviyede kalmasına yol açıyor.

Boş Araziler Üretimle Dolacak

Hazine ya da kişiler tarafından işlenmediği için atıl durumda olan araziler tarımsal üretime kazandırılıyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün başlattığı kadastro çalışmalarının getirisi en çok Mersin ilinde hissedilecek.

Şarka "Şark"a Ulaşır mı?

Avrupa'da kayısı bahçelerinde önemli kalite kayıplarına sebep olan şarka virüsünün Malatya bölgesini de tehdit ettiği iddia ediliyor.

Tarımsal Robotlar Hollanda’da Yarıştı

Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen FieldRobot 2012 adlı tarımsal robot projesi yarışmasında John Deere’in sponsorluğunda Türkiye’yi temsil eden Traktarus ekibinin projesi serbest stilde 3. oldu.

Türk Traktör ve Case IH Artık iPad'de

Türk Traktör'ün distribütörlüğünü yaptığı Case IH, üreticiye piyasaya yeni çıkan JX110 modelini iPad vasıtasıyla yakından tanıma fırsatı veriyor. Türkiye’de bir ilk olan bu iPad uygulaması, ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşmayı sağlıyor.

Adapazarı'nda Şekerin Tadı Yok!

1953 yılından bu yana faaliyette olan Adapazarı Şeker Fabrikası maddi borçlar nedeniyle kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Vodafone’dan Fark Yaratan Mobil Uygulama

Vodafone, Türkiye'de süt sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkı sağlayacak yeni bir projeyi daha ilk kez hayata geçiriyor.

Syngenta Tarımın Büyük Resmini Çizdi

Syngenta’nın Macaristan-Budapeşte’de düzenlediği “Demo Günü” yoğun bir katılımla gerçekleşti. Katılımcılar Syngenta’nın geliştirdiği strateji ve yenilikleri gözlemleme ve bilgi edinme fırsatı buldu.

Değirmeni bu kez damlama su döndürecek

Su sorunu ile mücadele eden Şanlıurfalı üreticiler kuraklığa karşı tarım yapmayı sürdürüyor. Bölgenin sulama sorununa çözüm olması beklenen Suruç Sulama Projesi tamamlandığında üreticilerin “taşıma su ile değirmen döndürmeye veda etmesi bekleniyor.

Konya Ovası Suyunu Bekliyor

Bu sezon yıllık yağış ortalamalarının altında kalan Konya ovası tahıl üretiminde yüzde 50'lere varan rekolte kayıplarıyla karşı karşıya. Sorun, sulama projelerindeki yetersizliğe işaret ediyor.

Tarım Bakanlığı Yeni Yapılanmasını Aktardı

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, yeniden yapılanma sürecini İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlediği konferansta kamuoyuyla paylaştı. Bakan Mehdi Eker üreticilere yüksek yaşam standardı, tüketicilere ise güvenilir gıda güvenliği sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kapıya teslim karpuz

Kavurucu sıcaklar girişimci esnafa da ilham veriyor. Alanya’da bir market müşterileri için “Alo karpuz” hattı kurarak soğuk karpuz sevisi yapmaya başladı.

Bu nohutların isim babası Bakanlık

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baklagilde verimi artırmak için çeşit geliştirme çalışması yürüttü. Şimdiye kadar 11 adet nohut çeşidi geliştirildi. Çeşitler Bakanlıkça kurulan Gezici Çalışma Grubu tarafından tanıtılıyor.

Vişne üreticisinin mayhoş bekleyişi

Vişne üretimi ile başı çeken Kütahyalı vişne üreticilerinin yüzünden şu günlerde mutsuzluk okunuyor. Taze tüketiminden ziyade meyve suyu fabrikalarının rağbet gösterdiği vişnenin yeni sezon fiyatının belirlenmemiş olması üretici de kaygıya neden oluyor.

En İyi Yedek Oyuncu Aspir

Yağlık tohumlar arasında Türkiye’de en az bilinen bitkilerden biri olan aspir kadroya girmeye hazırlanıyor. Amasya'da bu çok işlevli bitkinin tarımının yaygınlaşması için adımlar hızlandırılıyor.

Devamını Yükle
10