Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Traktör pazarını mucitler renklendiriyor

Geçtiğimiz yılı dünya traktör sanayisinin 5. sırasında bitiren Türkiye traktör pazarı, yılda ortalama 30-35 binlik bir üretime sahne oluyor. Dünya çapında kendini kanıtlamış ve yeni icatların öncüsü firmalar da her çeşit üretim sürecinde kendisine yer buluyor.

Samanda sular duruluyor

Saman pazarında geçtiğimiz aylarda yaşanan yükselen fiyatların yarattığı kriz durulmuş görünüyor. Kaba yem ithalatının önünün açılması bu rahatlamanın temel nedeni olarak gösteriliyor.

Eski Üreticilerden Kim Kaldı!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Türkiye'de memur ve esnaf sayısı artarken tarımsal üreticilerin oluşturduğu nüfus ise azaldı. Rakamlar, kayıtlı üretici sayısının 1 yıl öncesine göre yüzde 6,2 oranında azaldığını gösteriyor.

İstatistik değil, gerçeğin ta kendisi!

22. Uluslararası Stockholm Su Haftası’nda ana konu su ve gıda güvenliği sorunuydu. 30-40 yıl içinde bu iki sorunun insanlığı tehdit edecek boyutlara geleceği düşünülüyor. Önlem alınmazsa Türkiye de kıtlıkla burun buruna gelebilir.

Atıksular tarım için geri dönüştürülecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez atıksu arıtma tesisinden çıkan suyun, yeni teknolojilerle dezenfekte edilerek tarımsal sulamada tekrar kullanılmasını sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyor.

Gıda krizine neden olan kötü çocuk aranıyor!

Tarım ürünlerinin gıda yerine, yakıt üretiminde kullanılmasının yaz mevsiminde gıda fiyatlarında yaşanan artışa sebep olduğu yönündeki eleştirilere Avrupa biyoyakıt sanayi karşı çıkıyor.

Fındık dallarında eller değil makineler mi çalışacak?

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlığa önerilen ‘Fındık Bahçelerinin Yenilenmesi Projesi’, makineli tarımın önünü açabilecek maddeler içeriyor.

Artık "Tarım Milyarderleri" Devri

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok ekonomik holding ve ekonomik kuruluş hızla tarım sektörüne yöneliyor. Tarımın gelişen stratejik itibarı, tarımsal yatırımların de günden güne artmasına yol açıyor.

Bağ ve Bahçeler John Deere'den Soruluyor

175. yaşını tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de de taçlandırmaya hazırlanan John Deere, yeni çok amaçlı 5GF serisi bağ-bahçe traktörlerini Türkiye pazarına sunuyor.

BAYER'den Luna Köyü

Bayer CropScience Bitki Koruma Bölümü ve Bayer Sebze Tohumları Grubu Nunhems’in geleneksel hale gelen Agro Arena etkinliklerinin bu yılki ayağı 14-17 Temmuz’da gerçekleşti.

100. Yılında DEKALB’den Ufuk Turu

Monsanto’nun tarla bitkileri ürünlerindeki dünya markası olan Dekalb firması, 100. yaşını Adana’da düzenlediği etkinlikle kutladı. Etkinlik boyunca katılımcılara mısır üreticiliğindeki pek çok kritik nokta aktarılırken sergilenen ürün performansları da üreticileri ufuk turuna çıkarttı.

20 Büyükler Acil Çözüm Peşinde

Tahıl fiyatlarının geçtiğimiz aydan bu yana yüzde 30-50 oranında artması endişeleri bir kez daha açığa çıkardı. G20 bu kez tartışılan gıda krizi üzerine toplanıyor.

Antalya da Çiçekleniyor

Antalya'da sebze ve meyvelerin oluşturduğu hanedana bir üye daha geliyor. Şehirde düzenlenecek 2016 Dünya Botanik Fuarı öncesi hazırlanan projeler süs bitkileri ve bahçeciliği geliştirmeyi hedefliyor.

Suyun Tarıma Düşman Olduğu Yer!

Samsun şehrinin ve bölgedeki tarımsal alanların kabusu olan sel felaketi geri döndü. Kürtün çayının taşmasına neden olan şiddetli yağış meyve bahçelerine zarar verdi.

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımlı ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Sahte organik ürünleri pazara sunan kişi kuruluşları ise ağır cezalar bekliyor.

Tarımın Hızlı Koşusu

TÜİK'in yayınladığı verilere göre Temmuz ayında tarım sektöründeki fiyat artışı yüzde 0,27 oranında. Aylık ve yıllık veriler diğer sektörlerle karşılaştırıldığında ise tarımın hızlı koşusu göze çarpıyor.

"Suyla Çalışan Fabrika"ya Destek

Tarımsal sulamada yatırıma hibe desteği geliyor. "Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" yatırımcı kişi, firma ve kurumların mali destek göreceğini müjdeliyor.

Buğday bereket mi kıtlık mı getirecek?

Küresel ısınmanın getirdiği kuraklık ve dünyadaki hızlı nüfus artışı nedeni ile buğday fiyatının arttığını ve artmaya da devam edeceğini söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıdanın kıymetine işaret ediyor.

Sen Gelince Bak Neler Oldu!

Amerikan beyaz kelebeği zararlısı için bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı. Samsun Tarım İl Müdürlüğü, Temmuz ayının sonu itibariyle ortaya çıkan "ikinci nesil" beyaz kelebeklere karşı üreticileri uyarıyor.

Saklanan Samanın Zamanı Geldi

Genel veriler bu yıl buğday üretiminde yüksek rekolteyi işaret ediyor. Ancak ürün sap boylarının kısa olması saman üretiminin düşük bir seviyede kalmasına yol açıyor.

Boş Araziler Üretimle Dolacak

Hazine ya da kişiler tarafından işlenmediği için atıl durumda olan araziler tarımsal üretime kazandırılıyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün başlattığı kadastro çalışmalarının getirisi en çok Mersin ilinde hissedilecek.

Şarka "Şark"a Ulaşır mı?

Avrupa'da kayısı bahçelerinde önemli kalite kayıplarına sebep olan şarka virüsünün Malatya bölgesini de tehdit ettiği iddia ediliyor.

Tarımsal Robotlar Hollanda’da Yarıştı

Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen FieldRobot 2012 adlı tarımsal robot projesi yarışmasında John Deere’in sponsorluğunda Türkiye’yi temsil eden Traktarus ekibinin projesi serbest stilde 3. oldu.

Türk Traktör ve Case IH Artık iPad'de

Türk Traktör'ün distribütörlüğünü yaptığı Case IH, üreticiye piyasaya yeni çıkan JX110 modelini iPad vasıtasıyla yakından tanıma fırsatı veriyor. Türkiye’de bir ilk olan bu iPad uygulaması, ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşmayı sağlıyor.

Devamını Yükle
10