Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

"Suyla Çalışan Fabrika"ya Destek

Tarımsal sulamada yatırıma hibe desteği geliyor. "Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" yatırımcı kişi, firma ve kurumların mali destek göreceğini müjdeliyor.

Buğday bereket mi kıtlık mı getirecek?

Küresel ısınmanın getirdiği kuraklık ve dünyadaki hızlı nüfus artışı nedeni ile buğday fiyatının arttığını ve artmaya da devam edeceğini söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıdanın kıymetine işaret ediyor.

Sen Gelince Bak Neler Oldu!

Amerikan beyaz kelebeği zararlısı için bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı. Samsun Tarım İl Müdürlüğü, Temmuz ayının sonu itibariyle ortaya çıkan "ikinci nesil" beyaz kelebeklere karşı üreticileri uyarıyor.

Saklanan Samanın Zamanı Geldi

Genel veriler bu yıl buğday üretiminde yüksek rekolteyi işaret ediyor. Ancak ürün sap boylarının kısa olması saman üretiminin düşük bir seviyede kalmasına yol açıyor.

Boş Araziler Üretimle Dolacak

Hazine ya da kişiler tarafından işlenmediği için atıl durumda olan araziler tarımsal üretime kazandırılıyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün başlattığı kadastro çalışmalarının getirisi en çok Mersin ilinde hissedilecek.

Şarka "Şark"a Ulaşır mı?

Avrupa'da kayısı bahçelerinde önemli kalite kayıplarına sebep olan şarka virüsünün Malatya bölgesini de tehdit ettiği iddia ediliyor.

Tarımsal Robotlar Hollanda’da Yarıştı

Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen FieldRobot 2012 adlı tarımsal robot projesi yarışmasında John Deere’in sponsorluğunda Türkiye’yi temsil eden Traktarus ekibinin projesi serbest stilde 3. oldu.

Türk Traktör ve Case IH Artık iPad'de

Türk Traktör'ün distribütörlüğünü yaptığı Case IH, üreticiye piyasaya yeni çıkan JX110 modelini iPad vasıtasıyla yakından tanıma fırsatı veriyor. Türkiye’de bir ilk olan bu iPad uygulaması, ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşmayı sağlıyor.

Adapazarı'nda Şekerin Tadı Yok!

1953 yılından bu yana faaliyette olan Adapazarı Şeker Fabrikası maddi borçlar nedeniyle kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Vodafone’dan Fark Yaratan Mobil Uygulama

Vodafone, Türkiye'de süt sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkı sağlayacak yeni bir projeyi daha ilk kez hayata geçiriyor.

Syngenta Tarımın Büyük Resmini Çizdi

Syngenta’nın Macaristan-Budapeşte’de düzenlediği “Demo Günü” yoğun bir katılımla gerçekleşti. Katılımcılar Syngenta’nın geliştirdiği strateji ve yenilikleri gözlemleme ve bilgi edinme fırsatı buldu.

Değirmeni bu kez damlama su döndürecek

Su sorunu ile mücadele eden Şanlıurfalı üreticiler kuraklığa karşı tarım yapmayı sürdürüyor. Bölgenin sulama sorununa çözüm olması beklenen Suruç Sulama Projesi tamamlandığında üreticilerin “taşıma su ile değirmen döndürmeye veda etmesi bekleniyor.

Konya Ovası Suyunu Bekliyor

Bu sezon yıllık yağış ortalamalarının altında kalan Konya ovası tahıl üretiminde yüzde 50'lere varan rekolte kayıplarıyla karşı karşıya. Sorun, sulama projelerindeki yetersizliğe işaret ediyor.

Tarım Bakanlığı Yeni Yapılanmasını Aktardı

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, yeniden yapılanma sürecini İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlediği konferansta kamuoyuyla paylaştı. Bakan Mehdi Eker üreticilere yüksek yaşam standardı, tüketicilere ise güvenilir gıda güvenliği sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kapıya teslim karpuz

Kavurucu sıcaklar girişimci esnafa da ilham veriyor. Alanya’da bir market müşterileri için “Alo karpuz” hattı kurarak soğuk karpuz sevisi yapmaya başladı.

Bu nohutların isim babası Bakanlık

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baklagilde verimi artırmak için çeşit geliştirme çalışması yürüttü. Şimdiye kadar 11 adet nohut çeşidi geliştirildi. Çeşitler Bakanlıkça kurulan Gezici Çalışma Grubu tarafından tanıtılıyor.

Vişne üreticisinin mayhoş bekleyişi

Vişne üretimi ile başı çeken Kütahyalı vişne üreticilerinin yüzünden şu günlerde mutsuzluk okunuyor. Taze tüketiminden ziyade meyve suyu fabrikalarının rağbet gösterdiği vişnenin yeni sezon fiyatının belirlenmemiş olması üretici de kaygıya neden oluyor.

En İyi Yedek Oyuncu Aspir

Yağlık tohumlar arasında Türkiye’de en az bilinen bitkilerden biri olan aspir kadroya girmeye hazırlanıyor. Amasya'da bu çok işlevli bitkinin tarımının yaygınlaşması için adımlar hızlandırılıyor.

Bakanlık’tan tarım makinesi alımına destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, makine ekipman alımlarını destekleyeceğini açıkladı. Bakanlıkça hazırlanan “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” 3 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlandı.

Suriye ile gerginlik Rusya’nın üzüm tercihini nasıl etkiler?

Arap Baharı’yla birlikte Suriye ile sekteye uğrayan tarımsal ihracatımız birkaç aydır istikrar yakalamıştı. Türkiye ile Suriye arasında yaşanan son krizle birlikte ihracat yine risk altında. Üstelik bu sefer ihracat krizine Rusya’nın da katılması gündemde.

Türkiye, tarımın Eurovision'unda finalde

Hollanda'da düzenlenen bahçecilik fuarı Expo Floriade, aynı zamanda katılım gösteren ülkelerin birbirleriyle rekabet ettikleri bir tarımsal arena. Ükeleri temsil eden bahçelerin oylandığı fuarda ilk 3'e kalan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Sizin hala bir ziraat fakülteniz yok mu?

Niğde Üniversitesi’ne Doğuş Holding tarafından yaptırılacak olan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin inşaatına başlandı. Tarım sektöründeki istihdam sorunu düşünüldüğünde yeni açılan fakültenin gençleri ne oranda heyecanlandıracağı merak konusu.

Ekmek teknesinde yeni dönem başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği' 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi. Böylelikle raflarda tuz oranı ve gramajı düşük, kepek oranı yüksek ekmekler boy gösterecek.

Devamını Yükle
10