tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.10.2012 13:24:07

Ateş düştüğü yolları da yakıyor

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan uzun vadeli gerginlik gidere savaş formuna bürünmesi iki ülke vatandaşlarında da tedirginliğe neden oluyor. Özellikle çatışmaların yaşanmaya başladığı sınır bölgesinde bu tedirginlik had safhaya çıkıyor.

Öte yandan sınıra yaklaştıkça savaş tedirginliğiyle birlikte ekonomik sıkıntıların da nabzı daha gür duyulmaya başlanıyor. Tarımsal ürün ihracatında Türkiye'nin en geniş alıcı nüfusunu oluşturan Ortadoğu pazarına giden yollar artık iyiden iyiye tıkanmaya başlamış görünüyor. 1 yıldır yaşanan politik süreç özellikle Suriye yolunu kullanan ihracatçılar için ucunda iflas görünen bir yola dönüştü.

Havuç üretiminde son yıllarda büyük bir ivme kazanan Hatay'da ihracatçılar Cilvegözü sınır kapısının kapanmasından sonra ihracat yollarının uzun ve zahmetli bir hale geldiğinden şikayetçi. Alternatif yolların 5 bin dolara yakın ek masraf gerektirdiği belirtilirken, ihracatın yüzde 80'inin yapıldığı Arap ülkelerinde pazarın önderliğin Çin'e kaptırıldığı söyleniyor. Özellikle yaş meyve ve sebzelerin ağır nakliye koşullarına dayanamadığını ve çürüdüğünü belirten Hataylı ihracatçılar, fiyatların neredeyse 3'te 1 oranında düştüğünden yakınıyorlar.

Yaşananlar savaşın karanlık bir başka yüzünü ortaya koyuyor. Ortadoğu'da Türkiye de dahil komşu ve kardeş ülkelerin yaşadığı sorunlar çözülmedikçe ne çatışmaların ne de ekonomik darboğazların sonu gelmeyecekmiş gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.