tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.10.2012 10:01:51

Konu bakliyat, gönüller rahat!

Türkiye'de tüketici son 1 aydır üst üste gelen zam haberleriyle darbe üstüne darbe alırken tarımsal üretimin başat kollarından birisi fiyat istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Pirinç, fasulye, mercimek ve bulgur gibi ürünlerde yüksek verim fiyatların da sabit kalmasına yol açıyor.

Yüksek verimler bakliyat sınıfındaki birçok ürünü kolay tüketilebilir fiyatlarda tutarken bazı ürünlerde ithalat yükü de hafifliyor. Birkaç yıl önce başlayan kırmızı mercimek ithalatının durduğu belirtilirken pirinçte de son yılların en durağan fiyat endeksi yaşanıyor.

Bakliyat ürünlerinde cüzi oynamalara yol açan nedenlerin ise verim sorunundan ziyade çeşitli yan etkilerken kaynaklandığı belirtiliyor. Makarnalık buğday üretiminde kaliteyi belirleyen değerlerde düşüş yaşandığı belirtilirken nohutta geçtiğimiz yıllarda yaşanan hastalık sorunu nedeniyle yükselen fiyatların aynı seviyelerde devam edeceği öngörülüyor.

Bakliyat ürünlerin yeterlilik tablosuna bakıldığında üretim ve tüketim rakamlarındaki denge göze çarpıyor. Buğday başta olmak üzere Türkiye'de üretilen bakliyat ürünlerinin üretim miktarları tüketimi karşılarken, üretim fazlası ise büyük oranda ihracata konu oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.