tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.10.2012 10:52:51

Sunar Grup'tan Muş'ta ayçiçeği yatırımı

40 yılı aşan geçmişiyle yıllık 400 bin ton yağlı tohum ve hububat işleme kapasitesine ulaşan Sunar Grup, Muş ilinde 50 bin dönüm arazide ekimi gerçekleştirilen ayçiçeklerinin hasadını gerçekleştirdi. 16 Ekim tarihinde düzenlenen etkinlikle Sunar Grup’un ayçiçeği yatırımının meyvelerinin toplanmaya başlanacağı bildirildi. Yapılan açıklamada; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak Ticaret Bakanı Hasan Babekir ve Libya Ekonomi Bakanı Ahmet Koşli’nin katılımıyla Adana Sunar Grup tesislerinde Elita Gıda’nın yeni yatırımının açılışının ardından Muş ayçiçeklerinden elde edilen ilk yağlar üretilmiş olacağı belirtiliyor.

Orta ve Doğu Anadolu’da ayçiçeği tarımını geliştirmeyi hedefleyen Sunar Grup, yağlı tohum üretimine açılabilecek yeni bölgeler araştırılırken, Muş ayçiçeği üreticilerinden gelen yoğun talep firmayı Doğu Anadolu ve Orta Anadolu’ya yöneltmiş bulunuyor. Türkiye’de ekilebilir arazilerinin yüzde 25’inde ayçiçeği tarımının gerçekleştirildiğinden yola çıkarak Türkiye’nin ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geçeceğini hesaplayan firma, yaklaşık 1 yıl önce Muş’ta ayçiçeği ekimi yapılması için harekete geçmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.