tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.9.2012 10:37:21

Besi hayvanları: "Yem yoksa süt de yok!"

Tarımsal ürünlerde fiyat yüksekliği yalnızca sektör için üreticileri ya da tüketicileri vurmuyor. Fiyat krizleri yemlik bitkiler pazarına uğradığında bu kez hayvancılık sektörünün başı herkesten daha çok yanıyor.

Bu sezon başta kaba yemler olmak üzere besi hayvanlarının menüsünde bulunan ürünlerin fiyatlarındaki artışın sütte yaşanacak bir krize yol açabileceği söyleniyor. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Adnan Yıldız, bir yandan besi hayvanlarında fiyatların düşerken diğer yandan  yem fiyatlarının arttığını söylüyor. Yıldız, "Sütün litresi 80 kuruşken yemin kilosu 92 kuruş oldu. Besicinin diğer masraflarla birlikte sütü en az 1 lira 30 kuruşa satması gerekiyor. Burada asıl sıkıntı sütün fiyatının neredeyse 1 yıldır 80 kuruş olması. Bu oran sağlanmazsa süt krizi kapıda" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.