tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.10.2012 10:18:44

Bir Dağdağan, orta şekerli olsun!

Amerika kıtasında yeniden keşfedilip dünyaya yayılmadan önce Arabistan yarımadasının güneyindeki Yemen'de üretilen ve Türkiye gibi sık tüketildiği coğrafyalarda "Türk kahvesi" gibi isimler takılarak yerelleştirilen kahve belki de dünyanın en alternatifsiz ürünlerinden birisi. İnsanlarda bağımlılık yaratacak denli kendine özgü tadı ile kahvenin Anadolu topraklarındaki alternatifi bulundu!

Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen ve özellikle Hakkari'de yüksek rakımlı doğal ortamında bolca yetişen Dağdağan ağacından elde edilen Dağdağan kahvesi, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağa benziyor. Hakkâri Eğitim Sanat Kalkınma ve Araştırma Derneği (HESKA-DER) tarafından yapılan çalışmalarda, bitkinin kavrulduktan sonra un haline getirilmesiyle bir madde elde edildi. Bu madde ile hazırlanan içeceğin klasik kahveye oranla daha hafif ve içimi kolay olduğu belirtilirken, antep fıstığına benzer tadıyla beğeni kazanacağı söyleniyor.

Celtis Austalis olarak adlandırılan Dağdağan bitkisinden yapılan bu kahvenin kafein içermediği gibi, doymamış yağ asidi düzeyiyle kandaki kolesterolü düşürdüğü ve hücre zarı yapısını koruduğu belirtiliyor. HESKA-DER Başkanı Sefer Kaçmaz, "Dağdağan kahvesini Hakkari mutfak kültürüne kazandırmak istiyoruz. Böylece bir marka haline getirerek Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.