tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.10.2012 11:30:34

Eski meyveye yeni renk!

Bunaltıcı yaz sıcaklıklarında düşüncesi bile serinleten karpuz, sulu yapısıyla yüksek ısılarda sıvı kaybını önlediği gibi tadıyla da vazgeçilmez bir meyve. Ekim ayı geldiği halde yaz mevsiminden henüz çıkılmamışçasına ısısından pek bir şey kaybetmeyen havalar, bu yıl karpuzu hala daha aranan bir gıda konumunda tutuyor.

Kapruz satıcılarının, meyvenin renginin canlılığını dolayısıyla da tazeliğine dikkat çekmek için sarf ettikleri "Karpuz kaaan!" nidası ise artık her üründe geçerli olmayacağa benziyor. Zira geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yetişen karpuz çeşitlerine kırmızı yerine sarı etli karpuzun da eklendiği belirtiliyor.

Erzurum'da bulunan Atatürk Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun, farklı bitki genotiplerini toplayarak ve muhafaza ederek uzun erimli bir çalışma yürütüyor. Son olarak içi sarı renkte bir karpuz çeşidi üreten Dursun, bu ürünün tat olarak klasik kırmızı çeşitlerden hiçbir farkı olmadığını söylüyor. Dursun, "Anadolu'nun biyoçeşitlilik bakımından çok zengin bir coğrafya. Bu nedenle genetik kaynakları koruma adına çok çeşitli sebze ve meyve yetiştirmenin yollarını aramak gerekiyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.