Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Kurutulabilen ilk siyah incir geliştirildi

Türkiye’nin ilk kurutmalık siyah inciri geliştirildi. Siyah inciri geleneksel kurutmalık incirden ayıran özelliği 3 kat fazla antioksidan özelliği olması.

Foça'ya mor örtü geliyor

İzmir’in Foça ilçesinde kıraç arazileri değerlendirmek amacıyla damla sulama ile lavanta üretimine başlandı.

Fiyatı düşen üründe Tarım Kredi devreye girecek

Tarım Kredi Kooperatifleri gıda şirketi kurmaya hazırlanıyor. Şirket, piyasada fiyat düşüklüğü yaşayan ürünleri satın alıp marketlerde satışa sunacak.

Patates üreticileri düşen fiyatları protesto etti

Bu yıl 20 kuruşa kadar düşen patates fiyatlarını protesto eden patates üreticileri Adana’da yolu kapatarak eylem yaptı.

Trabzon’da yerçekimine karşı tarım!

Trabzon-Akçaabat’ta iki üretici, teleferik sisteminden ilham alarak ürettikleri çapalama makinesi ile yüzde 70 eğimli arazide tarım yapabiliyor.

Turunçgil üreticileri: Banka borçları ertelensin!

Çukurova’da ihracat krizinden etkilenen narenciye üreticileri bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesini talep ediyor.

Trakya buğday virüsüyle karşı karşıya

Trakya’da buğday arazilerinde erken sararma krizi yaşanıyor. 120 bin hektarlık alandaki yaşanan soruna henüz cinsi tespit edilemeyen bir virüsün neden olduğu belirtildi.

Tarımda istihdam hızla azalıyor

Son 1 yılda Türkiye’de tarım sektöründe çalışanların sayısı 30 bin kişi azaldı. Tarım sektörünün toplam istihdamdaki payı ise yüzde 0,7 daralma gösterdi.

Destekler için son tarih 29 Nisan

Üreticilerin mazot, gübre, toprak analizi, sertifikalı tohum, İyi Tarım, organik tarım desteklerinden faydalanmaları için başvuru süresi 29 Nisan günü sona eriyor.

Şanlıurfa’da gül kesim robotu geliştirildi

Şanlıurfa’da gül üretiminde yararlanılan robot geliştirildi. “Gülderen” ismi verilen sistem gonca analizi ve kesim işlemini üstlenerek işçiliği açısından fayda sağlıyor.

İstanbul’da en sevilen meyve karpuz

İstanbul’da sebze-meyve tüketim değerleri meyveler arasında karpuzun, sebzeler arasında ise domatesin en çok talep gören ürünler olduğunu ortaya koydu.

Rusya'ya ihracatta sıfır noktasına doğru

Rusya-Türkiye arasında Ekim ayından bu yana yaşanan tarımsal ihracat krizinde ipler iyice gerildi. Rusya’dan yapılan açıklamada yasakların tüm ürünlerine kapsayacak şekilde genişletilebileceği belirtildi.

Anadolu’nun antik buğdaylarının şifresi çözüldü

Dünyanın en eski buğday örneği olan antik Çatalhöyük buğdaylarının DNA analizi yapıldı. 8400 yıllık çeşitler modern buğdaylarla şaşırtıcı benzerlikler taşıyor.

550 ziraat mühendisi aranıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bin 667 adet sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. İşe alınacak personelin 550’si ziraat mühendisi olacak.

Doğu Karadeniz ürün çeşitliliğinin peşinde

Fındık ve çay ile özdeşleşen Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin yaygınlaşması için envanter çalışması başlatıldı.

Biber ve nara da yasak!

Rusya’nın Türkiye’den biber ve nar alımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Böylece uçak krizinin ardından 2016 başında yasaklanan bir dizi sebze-meyve ürününe biber ve nar da eklenmiş oldu.

Bu bölgelerde zirai dona dikkat!

Meyve bahçelerinin erken çiçeklendiği sıcak bir kışın son günlerinde soğuyan havalar don riskini beraberinde getirdi. Meteoroloji 3 gün boyunca yaşanacak don olaylarına karşı üreticileri uyarıyor.

İlk şekeri üreten fabrika geri dönüyor

Trakya’da üretimi 3 yıl önce duran Alpullu Şeker Fabrikası yeniden faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk şekerini üretme unvanını elinde bulunduran fabrika hedefini 200 bin ton olarak belirledi.

Muğla'da büyük domates eylemi

Muğla’da domates üreticileri, Rusya krizi sonrası 50 kuruşa kadar düşen fiyatları protesto etti. 2 bin 500 üreticinin katıldığı eylemde yere dökülen domateslerle Fethiye-Antalya trafiğe yolu kapatıldı.

Türkiye'nin mısırı güvenlikten tam not aldı

Türkiye’de üretilen mısır üzerine 2 yıldır sürdürülen analiz çalışmaları sonuçlandı. Aflatoksin düzeyi oldukça düşük çıkan mısırlar arasında ayrıca hiçbir GDO’ya rastlanmadı.

Akdeniz'de 900 yılın kuraklık rekoru

NASA, Türkiye’nin de aralarında olduğu Doğu Akdeniz ülkelerinde bin yılın en kurak günlerinden geçtiğini açıkladı. Tarımsal üretimi doğrudan etkileyen kuraklık rekoru hem doğal hem insan kaynaklı.

Hallerde kalıntı analizi yapılmalı

Sebze-meyve hallerinde gıda laboratuvarları kurulması talebiyle kampanya başlatıldı. Ürünlerde kalıntı analizi yapacak laboratuvarlar 2012’de kabul edilen yeni Hal Yasası ile zorunlu hale gelmişti.

Cerattepe'de mahkeme kararı beklenecek

Cerattepe’de bakır madenine karşı tepkiler sonuç verdi. Başbakan ile yapılan görüşmeden hukuki süreç tamamlanana kadar çalışmaların durdurulması kararı çıktı.

Bitki moleküllerinden nanopestisit

Niğde ve Hacettepe Ünversitelerinin ortak yürüttüğü çalışma ile sebze-meyve moleküllerinden pestisit üretildi. Pestisit, geleceğin nano boyuttaki bitki koruma ürünlerine emsal oluşturuyor.

Devamını Yükle
10