Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Geleceğin tahılı artık Ağrı Dağı’nda da üretilecek

Geleceğin tahılı olarak bilinen kinoanın Ağrı Dağı eteklerinde gerçekleştirilen deneme ekimleri başarıya ulaştı.

Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

Şanlıurfa ve Mardin’de üreticilerin sayaç taktırmasını öngören elektrik dağıtım şirketinden “elektriği kesme” uyarısı geldi.

Çoruh vadisindeki çileğin sırrı

Çoruh vadisinde son 3 yılda kurulan seralarda üretilen çilekler lezzetiyle tüketiciyi kazancıyla da üreticiyi memnun ediyor.

Türkiye’nin ilk korkuluk festivali başlıyor!

Türkiye’nin tarım festivallerine bir yenisi ekleniyor. Ancak bu kez görücüye çıkan tarım ürünleri ya da makineleri değil korkuluklar!

Tahminler açıklandı, 2016 şeker pancarının yılı olacak

Yılın ilk resmi bitkisel üretim tahminlerine göre 2016’da tahıl üretimi düşerken meyve ve sebze ürünlerinde artış yaşanacak. En büyük sıçrama ise yüzde 30 artış ile şeker pancarında.

Soğanda 20 kuruş depremi

Şanlıurfa’da kuraklık üreticiye pahalıya mal oldu. Buğday ve mısıra alternatif olarak ekilen soğanda fiyatlar 20 kuruşa kadar düştü.

Adana’yı hasat öncesi dolu vurdu

Adana-Çukurova’da önceki gece yaşanan dolu yağışı yaklaşık 20 bin dönüm tarımsal arazide zarara yol açtı.

Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

Tarımsal danışmanlar için öngörülen desteklerin miktarı tepki çekti. Desteği yetersiz bulan ziraat mühendisleri imza kampanyası başlatacak.

Kuru üzümde kalıntıya tolerans bitiyor

AB’nin 10 Ağustos’ta uygulamaya koyacağı yeni kalıntı limitleri, chlorpyrifos-ethyl etken maddeli pestisitlerin kullanımını önleyecek.

Yedikule’nin tarihi tarım mirasına mıcır döküldü

İstanbul’un 3 yıldır yapılaşma tehdidi altında olan tarihi Yedikule bostanlarının olduğu bölgeye bu kez de mıcır döküldü.

Kurutulabilen ilk siyah incir geliştirildi

Türkiye’nin ilk kurutmalık siyah inciri geliştirildi. Siyah inciri geleneksel kurutmalık incirden ayıran özelliği 3 kat fazla antioksidan özelliği olması.

Foça'ya mor örtü geliyor

İzmir’in Foça ilçesinde kıraç arazileri değerlendirmek amacıyla damla sulama ile lavanta üretimine başlandı.

Fiyatı düşen üründe Tarım Kredi devreye girecek

Tarım Kredi Kooperatifleri gıda şirketi kurmaya hazırlanıyor. Şirket, piyasada fiyat düşüklüğü yaşayan ürünleri satın alıp marketlerde satışa sunacak.

Patates üreticileri düşen fiyatları protesto etti

Bu yıl 20 kuruşa kadar düşen patates fiyatlarını protesto eden patates üreticileri Adana’da yolu kapatarak eylem yaptı.

Trabzon’da yerçekimine karşı tarım!

Trabzon-Akçaabat’ta iki üretici, teleferik sisteminden ilham alarak ürettikleri çapalama makinesi ile yüzde 70 eğimli arazide tarım yapabiliyor.

Turunçgil üreticileri: Banka borçları ertelensin!

Çukurova’da ihracat krizinden etkilenen narenciye üreticileri bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesini talep ediyor.

Trakya buğday virüsüyle karşı karşıya

Trakya’da buğday arazilerinde erken sararma krizi yaşanıyor. 120 bin hektarlık alandaki yaşanan soruna henüz cinsi tespit edilemeyen bir virüsün neden olduğu belirtildi.

Tarımda istihdam hızla azalıyor

Son 1 yılda Türkiye’de tarım sektöründe çalışanların sayısı 30 bin kişi azaldı. Tarım sektörünün toplam istihdamdaki payı ise yüzde 0,7 daralma gösterdi.

Destekler için son tarih 29 Nisan

Üreticilerin mazot, gübre, toprak analizi, sertifikalı tohum, İyi Tarım, organik tarım desteklerinden faydalanmaları için başvuru süresi 29 Nisan günü sona eriyor.

Şanlıurfa’da gül kesim robotu geliştirildi

Şanlıurfa’da gül üretiminde yararlanılan robot geliştirildi. “Gülderen” ismi verilen sistem gonca analizi ve kesim işlemini üstlenerek işçiliği açısından fayda sağlıyor.

İstanbul’da en sevilen meyve karpuz

İstanbul’da sebze-meyve tüketim değerleri meyveler arasında karpuzun, sebzeler arasında ise domatesin en çok talep gören ürünler olduğunu ortaya koydu.

Rusya'ya ihracatta sıfır noktasına doğru

Rusya-Türkiye arasında Ekim ayından bu yana yaşanan tarımsal ihracat krizinde ipler iyice gerildi. Rusya’dan yapılan açıklamada yasakların tüm ürünlerine kapsayacak şekilde genişletilebileceği belirtildi.

Anadolu’nun antik buğdaylarının şifresi çözüldü

Dünyanın en eski buğday örneği olan antik Çatalhöyük buğdaylarının DNA analizi yapıldı. 8400 yıllık çeşitler modern buğdaylarla şaşırtıcı benzerlikler taşıyor.

550 ziraat mühendisi aranıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bin 667 adet sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. İşe alınacak personelin 550’si ziraat mühendisi olacak.

Devamını Yükle
10