tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.6.2016

Tarım danışmanları oturma eylemine başladı

Tarım danışmanları oturma eylemine başladı

Zirai danışmanlara ayrılan tarımsal desteklerin düşürülmesine karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önünde oturma eylemi başlatıldı.

Tarımsal desteklerden aldıkları pay azaltılan tarım danışmanları, istihdam talebiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde oturma eylemine başladı. “Mesleğime dokunma, çiftçimizden ayırma” sloganları atan danışmanlardan biri sertifikasını yakarak tepkisini dile getirdi.

Farklı şehirlerden gelip eyleme katılan Tarım Danışmanları Hakları ve Mücadele Grubu üyesi ziraat mühendisleri ve teknikerler, 2016 yılı tarımsal desteklerinde zirai danışmanlara getirilen istihdam sınırlamasının kaldırılmasını talep ediyor.

2 bin 600 danışman işsiz kalacak

Bakanlığın yürüttüğü Tarım Danışmanları Projesinde çalışan danışmanların işten çıkarılmasına sessiz kalmayacaklarını söyleyen katılımcılar, yapılan düzenleme sonucu 2 bin 600 danışmanın işsiz kalacağını belirtti. Ayrıca toprak analiz desteğinin kaldırılması da tarım danışmanlarının tepki gösterdiği değişiklerden bir diğeri.

Ekonomiye yük değil güç olacağız

Grup adına açıklama yapan Ezel Pınar, “Ailemiz ve kendimiz için Bakanlığın eğitim ve yayım işini üstlenen 2 bin 600 meslektaşımızın işlerinden olmasına karşı çıkıyoruz. Tarım danışmanları olarak ekonomiye yük değil güç olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

tarim-danismanlari-oturma-eylemine-basladi2.jpg

Devlet güvencesi istiyoruz

“Bilimin rehberliğinde, tarımsal üretimin her aşamasındaki sorunlara çözüm bulmak için yola çıktık” diyen Pınar, üreticilerin yanında olmak istediklerini vurgulayarak “İstediğimiz masa başı işi değil, sahada çalışmak istiyoruz. Saha tecrübesine sahip tarım danışmanları olarak aracıların ortadan kaldırılmasını, devlet güvencesi ile istihdam edilmeyi talep ediyoruz” dedi.

Sertifika yakıldı

“Üreticiler ağılda, danışmanlar nerede”, “Mesleğime dokunma, çiftçimizden ayırma” sloganları atan gruptan bir kişi de tarım danışmanlığı sertifikasını yakarak tepkisini gösterdi. Zirai danışmanların Bakanlık önündeki eylemleri devam ediyor.

Tarım danışmanlarının sorunları tarlasera'da

2016 desteklerinin açıklanmasının ardından tarım danışmanlarının hoşnutsuzluğunu tarlasera.com sayfalarına taşımıştı. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera da Haziran sayısında mikrofonu tarım danışmanlarına uzatarak konuyu masaya yatırdı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.