tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.5.2016

Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

2016 yılında tarımsal danışmanlar için öngörülen desteklerin miktarı tepki çekti. Desteği yetersiz bulan ziraat mühendisleri imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı tarımsal destekler farklı kesimlerden farklı tepkiler aldı. Üreticilere tarımsal danışmanlık desteği sunan ziraat mühendisleri için öngörülen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği’ne ilk tepki ise Aydın’dan geldi.

Yılda 20 bin TL

Tebliğe göre tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan Ziraat Odası ve üretici örgütlerine, istidam edilen her bir danışman için yılda 20 bin TL ödenecek. Destek ödemesi her işletmede en fazla 2 tarım danışmanı için geçerli olacak.

Mühendisler üreticiyle buluşabilmeli

Öngörülen desteğin yetersiz olduğunu belirten Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, bunun birçok ziraat mühendisinin işsiz kalacağı anlamına geldiğini dile getirdi. “Bu destek değil, ziraat mühendislerini açlığa sürüklemektir. Ziraat fakültelerinden mezun gençlerimizin önünü açın, üreticiyle buluşsunlar, üretime katkıda bulunsunlar” diyen Barış, “Tebliğ derhal düzeltilmeli ve yanlıştan dönülmeli” şeklinde konuştu.

İşten çıkarmalar bekleniyor

Ziraat Yüksek Mühendisi Müzeyyen Daldal ise, üç yılın ardından uzmanlığını alarak üreticilerle daha verimli çalışma planları yaparken Bakanlığın desteği düşürmesiyle umutlarının suya düştüğünü dile getirdi. Daldal, “Danışman mühendis çalıştıran şirketler eleman çıkarma hazırlığı içinde. Birçok meslektaşımız iş arayışı içerisine girdi” diye konuştu.

Yapılan basın toplantısında, Aydın genelinde özel şirketlerde danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendislerinin konu ile ilgili Bakanlığa yönelik olarak imza kampanyası düzenleyeceği de duyuruldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.