tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.8.2016

İhracat beklentilerinin yeni adresi Gürcistan

İhracat beklentilerinin yeni adresi Gürcistan

Türkiye-Gürcistan arasında düzenlenen Tarımsal İş Forumu, alternatif pazar arayışlarındaki Türkiye için yeni beklentilerin adresi oldu.

Rusya krizinden sonra Uzak Doğu’ya kadar uzanan alternatif dış pazar arayışlarına giren Türkiye için tarımında beklentilerin yeni adresi Gürcistan oldu. Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu, iki ülke arasındaki 137 milyon dolarlık tarımsal ticareti arttırmayı hedefliyor.

22 yıl sonra ilk kez

Bugün başlayan forum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Gürcistan Tarım Bakanı otar Daniela ile birlikte iki ülkeden yatırımcıları bir araya getirdi. Türkiye-Gürcistan arasında tarım odaklı bu düzeyde görüşmenin 22 yıl aradan sonra ilk kez yapılması dikkat çekiyor.

Fındık ihracatı görüşülecek

Forumun gündemlerinden biri tarım alanında tasarlanan serbest ticaret antlaşması ve fındık başta olmak üzere farklı tarım ürünlerinde yeni işbirliklerinin geliştirilmesi. Ayrıca görüşmeler kapsamında Türkiye-Gürcistan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı Protokolü imzalanacak ve Faruk Çelik Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili ile görüşecek.

Kısıtlı ama “doğal” üretim

70 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip Gürcistan topraklarının yalnızca yüzde 18’i tarımsal üretime elverişli. Modern tarımsal uygulamaların kısıtlı olduğu ülkede tarım pazarının en dikkat çekici özelliği ise kimyasal bazlı bitki koruma ve besleme ürünlerinin kullanımının oldukça kısıtlı olması.

Türkiye için öncelikli ülkelerden olmalı

Meyve-sebze ağırlıklı bir üretim olan Gürcistan çay ve fındıkta da Doğu Karadeniz ikliminin avantajlarını taşıyor. Yabancı yatırımcılar için de geniş olanaklar sunan ülke yaş sebze-meyve ihracatında coğrafi yakınlığıyla Türkiye için öncelikli hedeflerden biri olarak ele alınması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.