tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.8.2016

Tarla domatesinde sıcağın fazlası zarar!

Tarla domatesinde sıcağın fazlası zarar!

Aydın’da aşırı sıcaklar nedeniyle güneş yanıklığı sorunuyla boğuşan tarla domatesinde fiyatlar beklentileri karşılamıyor.

Aşırı sıcaklar Ege’de açık arazilerde sürdürülen domates üretimini olumsuz etkiliyor. Aydın-Efeler’de güneş yanıklarının yaşandığı tarla domatesleri üreticilerin rekolte açısından beklentilerini karşılayamadı.

Aydın’ın domates üssü

Yıllık domates üretimi 90 bin tona yaklaşan Aydın’da tarla domatesi tarım arazileri arasında önemli bir yere sahip. İlde domatesin merkez üssü ise 25 bin ton ile Efeler ilçesi. İlçede 7 bin 200 dekar alanda çoğunluğu açık arazi olmak üzere domates üretimi yapılıyor.

Sıcağın fazlası zarar!

Ancak Efelerli domates üreticileri için 2016 yılı hava koşullarından dolayı istenilen düzeyde geçmiyor. “Sıcak hava domatesin olgunlaşmasında iyi bir etken olsa da fazlasının da ne kadar zararlı olduğunu gördük” diyen domates üreticisi İlyas Karakaş, ürünlerin önemli bir kısmında güneş yanıkları oluştuğunu belirterek, “Güneş yanığı bulunan ürünler kaliteyi etkiledi. Bu alımlar noktasında üreticinin beklediği fiyatları aşağıya çekti” diyor.

Fiyat 25 kuruşta sabitlendi

Son yıllarda girdi maliyetleri artarken domates fiyatlarının değişmediğini vurgulayan Karakaş, “Mazot, gübre, işçi ve diğer maliyetler her yıl değişiyor. Ama geçen yıl kilosu 25 kuruştan satılan domatesin fiyatı bu yıl da değişmedi. Domates artık ‘kırmızı altın’ olma vasfını kaybetti” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.