tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.8.2016

Tarla domatesinde sıcağın fazlası zarar!

Tarla domatesinde sıcağın fazlası zarar!

Aydın’da aşırı sıcaklar nedeniyle güneş yanıklığı sorunuyla boğuşan tarla domatesinde fiyatlar beklentileri karşılamıyor.

Aşırı sıcaklar Ege’de açık arazilerde sürdürülen domates üretimini olumsuz etkiliyor. Aydın-Efeler’de güneş yanıklarının yaşandığı tarla domatesleri üreticilerin rekolte açısından beklentilerini karşılayamadı.

Aydın’ın domates üssü

Yıllık domates üretimi 90 bin tona yaklaşan Aydın’da tarla domatesi tarım arazileri arasında önemli bir yere sahip. İlde domatesin merkez üssü ise 25 bin ton ile Efeler ilçesi. İlçede 7 bin 200 dekar alanda çoğunluğu açık arazi olmak üzere domates üretimi yapılıyor.

Sıcağın fazlası zarar!

Ancak Efelerli domates üreticileri için 2016 yılı hava koşullarından dolayı istenilen düzeyde geçmiyor. “Sıcak hava domatesin olgunlaşmasında iyi bir etken olsa da fazlasının da ne kadar zararlı olduğunu gördük” diyen domates üreticisi İlyas Karakaş, ürünlerin önemli bir kısmında güneş yanıkları oluştuğunu belirterek, “Güneş yanığı bulunan ürünler kaliteyi etkiledi. Bu alımlar noktasında üreticinin beklediği fiyatları aşağıya çekti” diyor.

Fiyat 25 kuruşta sabitlendi

Son yıllarda girdi maliyetleri artarken domates fiyatlarının değişmediğini vurgulayan Karakaş, “Mazot, gübre, işçi ve diğer maliyetler her yıl değişiyor. Ama geçen yıl kilosu 25 kuruştan satılan domatesin fiyatı bu yıl da değişmedi. Domates artık ‘kırmızı altın’ olma vasfını kaybetti” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.