tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.9.2016

Tağşiş vakaları zeytinyağına güveni sarsıyor

Tağşiş vakaları zeytinyağına güveni sarsıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit ve tağşiş yapılan 355 gıda ürününü yasakladı. Listede 51 zeytinyağı firmasının da adı geçiyor.

Gıda sektörünün “kara listesi” olarak anılan gıda güvenliği raporu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandı. Taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ve yasaklanan 355 gıda ürününün yer aldığı listede zeytinyağı ve alkollü içecek firmaları da yer alıyor.

51 firmanın 51 ürününde tespit edildi

229 firmanın adının geçtiği listeye göre en çok tağşiş yapılan tarımsal ürünler arasında bitkisel yağlar ilk sırada geliyor. Toplam 51 firmaya ait ve çoğunluğu zeytinyağı olan ürünlerde en çok görülen hileler ise daha düşük kaliteli yağlar ile karıştırma, hatalı yağ asitleri kompozisyonu ve farklı tohum yağlarının karışıma dahil edilmesi.

Mevzuata uygun ve kaliteli üretim mümkün

Aslında Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üretiminde mevzuat anlamında kalite yönünde bir sorun bulunmuyor. Türk Gıda Kodeksi zeytinyağı tebliği Avrupa Birliği ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Ancak üretim sürecinde uygulamada yapılan hatalar bu kaliteyi düşürüyor. Buna hile tespit edilen olumsuz ürün örnekleri de eklendiğinde zeytinyağına olan güven sarsılıyor. Nitekim zeytinyağı ürünlerinde görülen taklit ve tağşiş 2011 yılından bu yana gıda güvenliği raporlarına yansıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.