tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.9.2016

Tağşiş vakaları zeytinyağına güveni sarsıyor

Tağşiş vakaları zeytinyağına güveni sarsıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit ve tağşiş yapılan 355 gıda ürününü yasakladı. Listede 51 zeytinyağı firmasının da adı geçiyor.

Gıda sektörünün “kara listesi” olarak anılan gıda güvenliği raporu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandı. Taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ve yasaklanan 355 gıda ürününün yer aldığı listede zeytinyağı ve alkollü içecek firmaları da yer alıyor.

51 firmanın 51 ürününde tespit edildi

229 firmanın adının geçtiği listeye göre en çok tağşiş yapılan tarımsal ürünler arasında bitkisel yağlar ilk sırada geliyor. Toplam 51 firmaya ait ve çoğunluğu zeytinyağı olan ürünlerde en çok görülen hileler ise daha düşük kaliteli yağlar ile karıştırma, hatalı yağ asitleri kompozisyonu ve farklı tohum yağlarının karışıma dahil edilmesi.

Mevzuata uygun ve kaliteli üretim mümkün

Aslında Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üretiminde mevzuat anlamında kalite yönünde bir sorun bulunmuyor. Türk Gıda Kodeksi zeytinyağı tebliği Avrupa Birliği ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Ancak üretim sürecinde uygulamada yapılan hatalar bu kaliteyi düşürüyor. Buna hile tespit edilen olumsuz ürün örnekleri de eklendiğinde zeytinyağına olan güven sarsılıyor. Nitekim zeytinyağı ürünlerinde görülen taklit ve tağşiş 2011 yılından bu yana gıda güvenliği raporlarına yansıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.