tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.9.2016

Sebze-meyvelere de kimlik taşıma zorunluluğu!

Sebze-meyvelere de kimlik taşıma zorunluluğu!

Meyve-sebzede künye uygulamasına getirilen düzenlemeler açıklandı. Tebliğ ile kamyonla ürün satışında denetlemeler sıkılaştırılacak.

Sebze ve meyvelerin ürün özelliklerini ve üretim bilgilerini içeren künye uygulamasında yeni dönem bugün başladı. Her bir ürün için ayrı künye bulundurma zorunluluğu özellikle mahaller aralarında yapılan seyyar sebze-meyve satışlarını kontrol altına almayı amaçlıyor.

Üreticinin ismi de künyede olacak

Resmi Gazete’de yayınlanan Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretine Kullanılacak Künyelere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ ile künyelerde yer alacak bilgiler de güncellendi. Buna göre ürünün adı, türü, cinsi, miktarı, üretim yeri ve üreticisinin ismi de yer alacak.

Sertifika bilgileri zorunlu

Ürün ithal ise künyelerde ithalat tarihi, ülkeye giriş noktası ve gideceği yer de belirtilecek. Organik tarım ya da İyi Tarım uygulamaları çerçevesinde üretilen ürünlerin sertifika bilgilerinin künyede yer alması da zorunlu.

Her ürüne ayrı kimlik

Tüm Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, geçmişte bir kamyonda yer alan her ürün için ayrı bildirim yapılmamasının kayıt dışı satışa neden olduğunu belirtiyor. Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan ise düzenleme ile birlikte ürün satışında kontrol ve vergilendirmenin daha sağlıklı şekilde yapılacağını dile getiriyor.


Yorumlar
  • Pars barkod

    Komisyoncu sebze ve meyve ürün künyeleri icin etiketler mevcuttur. 05373024927

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.