tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.9.2016

Sebze-meyvelere de kimlik taşıma zorunluluğu!

Sebze-meyvelere de kimlik taşıma zorunluluğu!

Meyve-sebzede künye uygulamasına getirilen düzenlemeler açıklandı. Tebliğ ile kamyonla ürün satışında denetlemeler sıkılaştırılacak.

Sebze ve meyvelerin ürün özelliklerini ve üretim bilgilerini içeren künye uygulamasında yeni dönem bugün başladı. Her bir ürün için ayrı künye bulundurma zorunluluğu özellikle mahaller aralarında yapılan seyyar sebze-meyve satışlarını kontrol altına almayı amaçlıyor.

Üreticinin ismi de künyede olacak

Resmi Gazete’de yayınlanan Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretine Kullanılacak Künyelere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ ile künyelerde yer alacak bilgiler de güncellendi. Buna göre ürünün adı, türü, cinsi, miktarı, üretim yeri ve üreticisinin ismi de yer alacak.

Sertifika bilgileri zorunlu

Ürün ithal ise künyelerde ithalat tarihi, ülkeye giriş noktası ve gideceği yer de belirtilecek. Organik tarım ya da İyi Tarım uygulamaları çerçevesinde üretilen ürünlerin sertifika bilgilerinin künyede yer alması da zorunlu.

Her ürüne ayrı kimlik

Tüm Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, geçmişte bir kamyonda yer alan her ürün için ayrı bildirim yapılmamasının kayıt dışı satışa neden olduğunu belirtiyor. Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan ise düzenleme ile birlikte ürün satışında kontrol ve vergilendirmenin daha sağlıklı şekilde yapılacağını dile getiriyor.


Yorumlar
  • Pars barkod

    Komisyoncu sebze ve meyve ürün künyeleri icin etiketler mevcuttur. 05373024927

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.