tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.7.2016

Bu köyde seracılık kadınlardan soruluyor

Bu köyde seracılık kadınlardan soruluyor

Giresun-Boztekke’de örtü altı üretime yönelik desteklerden yararlanan kadınlar bölgedeki seraların 3’te 2’sinde sebze üretimi yapıyor.

Giresun’un Boztekke köyünde örtü altı üretim yapmak isteyen kadın üreticilere 5 yıl önce seracılık desteği verilmeye başladı. Bugün ise köyde 15 dönüm alanı kaplayan 150 adet seranın 100’den fazlası kadın üreticilere ait.

Örtü altı üretim doğru plan ve uygulamalar ile yapıldığında üreticisine kazanç sağlıyor. Ancak ilk yatırım maliyetleri seracılık alanında girişim yapmak isteyen pek çok kişiyi düşündürüyor. Giresun’da 5 yıl önce başlatılan Örtü Altı Yetiştiriciliğin Geliştirilmesi Projesi için pilot bölge seçilen Boztekke köyünde ise durum farklı şekilde gelişti.

Yılda 300 ton sebze üretiyorlar

Merkeze ilçeye bağlı bu köyde proje kapsamında sera kurulumu için malzeme yardımı ve verilen özel destekler ile pek çok kadın üretici örtü altı üretimle tanıştı. Bölgede seracılıkla uğraşan 100’ün üzerinde kadın üretici bulunuyor. Kadın üreticilerin işlettiği sera alanları bölgedeki toplam örtü altı arazinin 3’te 2’sinde fazlasını kaplıyor. Boztekkeli kadın üreticilerin ürettiği sebze ürünlerinin tonajı ise yılda 300 tonu geçiyor.

Seracılık kadınlar ile gelişiyor

Boztekke’de geçmişten beri tarımsal üretime istekli çok sayıda kadın yurttaşın bulunduğunu dile getiren Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Arif Kahya, “Biz de kadınlarımızın güçlendirilmesi ve üretime katkı yapmalarını sağlama adına başlattığımız projeyi ilk bu köyde uygulamaya kadar verdik” diye konuşuyor.

4 yıl önce kurduğu serada domates başta olmak üzere sebze üretimi yapan Boztepeli üreticilerden Gülsen Kol, bölgede toprak ve hava koşulları nedeniyle açık alanda istenilen düzeyde sebze üretimi yapmanın zor olduğunu dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.