Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

İlk tarım üniversitesi öğrencilerini arıyor

Alanında Türkiye’nin ilk örneği olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi bu yıl ilk öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

Ankara’da Rus yetkililer ile görüşmeler başlıyor

Bugün Türkiye’ye gelen Rus gıda güvenliği yetkilileri ile yapılacak görüşmeler Rusya ile bozulan ihracat köprülerinin yeniden kurulması amacını taşıyor.

AB müzakerelerinde tarım ve gıda atılımı

Son dönemde bir belirsizlik bulutunun ardına giren Türkiye-AB müzakerelerinin tarım ve gıda ayağında yeni proje heyecanı yaşanıyor.

Kocaeli'nde tarıma can suyu geliyor

Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şehri Kocaeli, tarım arazilerinin yoğunluğu bakımından ise son sıralarda. Kandıra’da inşa edilen sulama kanalı ise tarımsal üretime ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Antalya’ya güneş tarlası geliyor

Antalya-Döşemealtı’da kurulan güneş enerji santrali bölgedeki sulama birliklerinin elektrik maliyetlerini sıfıra indirmeyi hedefliyor.

İç Anadolu’nun tahıl arazilerinde yangın afeti

Türkiye’nin tarım arazileri zorlu bir yaz sezonu geçiriyor. Yangın afeti bu kez de İç Anadolu’da tahıl arazilerine zarar verdi.

ODTÜ’lü ekibin insansız tarım aracına uluslararası ödül

İnsansız tarım aracı Eco Barrow’ı tasarlayan ODTÜ’lü ekip, ABD’nin Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde tam 5 farklı ödüle layık görüldü.

Bu köyde seracılık kadınlardan soruluyor

Giresun-Boztekke’de örtü altı üretime yönelik desteklerden yararlanan kadınlar bölgedeki seraların 3’te 2’sinde sebze üretimi yapıyor.

Davacı: Zeytin, Davalı: Taş ocağı, Kazanan: Tarım

İzmir-Urla’da zeytin ve endemik bitki üretilen sit alanındaki taş ocaklarına karşı 14 yıllık hukuki mücadele zaferle sonuçlandı.

Tarım danışmanları oturma eylemine başladı

Zirai danışmanlara ayrılan tarımsal desteklerin düşürülmesine karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önünde oturma eylemi başlatıldı.

Nitratlı gübre yasağı Şubat'a kadar sürecek

Bakanlar Kurulu’nun ardından nitratlı gübre yasağının 2017 Şubat’ına kadar süreceği açıklandı. Arazi toplulaştırma konusunda da yeni düzenlemeler geliyor.

Elektronik öğrencilerinden sera otomasyonu

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde seranın nem, sıcaklık, güneş ışığı gibi tüm değerlerinin uzaktan takip edilebileceği otomasyon sistemi geliştirildi.

Cerattepe’de bakır madeni ısrarı sürüyor

Artvin-Cerattepe’de maden tesisi projesi ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, “kapalı galeri ve teleferik” şartıyla madene yeniden göz kırptı.

Korunga bitkisi bu araziyi baştan yarattı!

Kırşehir’in Bağbaşı mahallesinde şehir çöplüğünden buğday arazisine dönüştürülen alanda kuraklığa rağmen yüksek verim alınıyor.

Geleceğin tahılı artık Ağrı Dağı’nda da üretilecek

Geleceğin tahılı olarak bilinen kinoanın Ağrı Dağı eteklerinde gerçekleştirilen deneme ekimleri başarıya ulaştı.

Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

Şanlıurfa ve Mardin’de üreticilerin sayaç taktırmasını öngören elektrik dağıtım şirketinden “elektriği kesme” uyarısı geldi.

Çoruh vadisindeki çileğin sırrı

Çoruh vadisinde son 3 yılda kurulan seralarda üretilen çilekler lezzetiyle tüketiciyi kazancıyla da üreticiyi memnun ediyor.

Türkiye’nin ilk korkuluk festivali başlıyor!

Türkiye’nin tarım festivallerine bir yenisi ekleniyor. Ancak bu kez görücüye çıkan tarım ürünleri ya da makineleri değil korkuluklar!

Tahminler açıklandı, 2016 şeker pancarının yılı olacak

Yılın ilk resmi bitkisel üretim tahminlerine göre 2016’da tahıl üretimi düşerken meyve ve sebze ürünlerinde artış yaşanacak. En büyük sıçrama ise yüzde 30 artış ile şeker pancarında.

Soğanda 20 kuruş depremi

Şanlıurfa’da kuraklık üreticiye pahalıya mal oldu. Buğday ve mısıra alternatif olarak ekilen soğanda fiyatlar 20 kuruşa kadar düştü.

Adana’yı hasat öncesi dolu vurdu

Adana-Çukurova’da önceki gece yaşanan dolu yağışı yaklaşık 20 bin dönüm tarımsal arazide zarara yol açtı.

Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

Tarımsal danışmanlar için öngörülen desteklerin miktarı tepki çekti. Desteği yetersiz bulan ziraat mühendisleri imza kampanyası başlatacak.

Kuru üzümde kalıntıya tolerans bitiyor

AB’nin 10 Ağustos’ta uygulamaya koyacağı yeni kalıntı limitleri, chlorpyrifos-ethyl etken maddeli pestisitlerin kullanımını önleyecek.

Yedikule’nin tarihi tarım mirasına mıcır döküldü

İstanbul’un 3 yıldır yapılaşma tehdidi altında olan tarihi Yedikule bostanlarının olduğu bölgeye bu kez de mıcır döküldü.

Devamını Yükle
10