tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.11.2016

Bir domates eylemi de komisyoncu ve odalardan

Bir domates eylemi de komisyoncu ve odalardan!

Antalya Hali’nde üreticilerin ardından komisyoncu ve Ziraat Odası üyeleri de domateste yaşanan fiyat ve ihracat krizini protesto etti.

Antalya Toptancı Hali bir hafta arayla ikinci kez “gece yarısı” eylemine sahne oldu. Geçtiğimiz Pazar gecesi domates üreticilerinin düşük ürün fiyatları protesto etmesinin ardından bu kez de komisyoncu ve esnaflar domateste yaşanan krizin son bulması için eylem yaptı.

İhracat pazarı açılsın!

Sabahın erken saatlerinde hale gelerek basın açıklaması yapan Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (Antkomder), Antalya Tüccarlar ve Esnaflar Derneği ve Antalya Ziraat Odası üyeleri, domateste başta Rusya olmak üzere ihracat kanallarının acilen açılmasını beklediklerini söyledi.

Fiyatlar yıllardır yerinde sayıyor

“Komisyoncu üretici el ele”, “Domatese pazar bulunsun”, “Domates için kargo uçağı istiyoruz” dövizlerinin taşındığı eylemde açıklama yapan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Üretici 3 yıldır adeta serumla yaşıyor. Bugün domates 0,6-1 TL’den satılıyor. Narenciye ise 5 yıldır yerinde sayıyor. Devletten acilen Rus pazarının açılmasını ve yeni pazarların bulunmasını istiyoruz” dedi.

bir-domates-eylemi-de-komisyoncu-ve-odalardan.jpg

Antalya’da üreticilerin yüzde 80’inin aile işletmesi olduğunu hatırlatan Alp, “Domateste ihracat pazarının büyük işletmelere açılacağı yönündeki açıklamaları bizi üzmüştür. 4 Aralık’taki Rusya ziyaretinde domatesin de ele alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Tonaj başına destek gerekli

Domates üreticisinin tonaj başına yapılan desteklere benzer şekilde destek beklediklerini söyleyen Antkomder Başkanı Cüneyt Doğan ise, “Gübrede yapıldığı gibi destek istemiyoruz. Eğer ihracat pazarı bulunamazsa üretimde yeni planlama yapılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Farklı ilçelerden gelen Ziraat Odası başkanları ve üreticilerin de söz aldığı eylemde Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım sorunun çözümünün TBMM’ye düştüğünü belirtirken, domates için “temsili cenaze namazı” da dikkat çekti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.