tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.12.2016

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Döviz kurlarındaki artışla geçen Kasım ayı rakamları tarımda üretici fiyatlarının yaklaşık yüzde 2 gerilediğini gösteriyor. En keskin düşüş ise çok yıllık bitkisel ürünlerde.

Geçtiğimiz ayın Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi TÜİK tarafından açıklandı. Kasım’da tarımsal ÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,85 gerilerken, 2016’nın aynı dönemine oranla da yüzde 0,82 geride kaldı. Kasım ayında en keskin düşüş ise çok yıllık tarım ürünlerinde yaşandı. TÜİK raporuna göre Kasım ayında üretici fiyatları çok yıllık bitkilerde yüzde 8,84; tek yıllık bitkilerde ise 1,79 azaldı.

Kasım narenciyenin kabusu oldu

Ürün gruplarına bakıldığında ise narenciyede yüzde 11’e varan fiyat düşüşü dikkat çekiyor. Sebze ve kök bitkilerinde gerileme yüzde 5,63 olarak ölçülürken, Kasım’da üreticinin nefes aldığı ürünler ise yüzde 2 artışla meyve ürünleri oldu.

Enflasyonun mağduru üretici

2016 yılında tarımsal ÜFE’nin en yüksek olduğu ay Temmuz olurken Nisan ayı ise tarımın günlüğüne 2016’nın en zorlu ayı olarak geçti. TÜİK raporunu yorumlayan Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımda üretici enflasyonu genel tüketici enflasyonunun altında kalmaktadır. Üretici artık enflasyonunu mağdurudur” şeklinde konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.