tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.12.2016

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Döviz kurlarındaki artışla geçen Kasım ayı rakamları tarımda üretici fiyatlarının yaklaşık yüzde 2 gerilediğini gösteriyor. En keskin düşüş ise çok yıllık bitkisel ürünlerde.

Geçtiğimiz ayın Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi TÜİK tarafından açıklandı. Kasım’da tarımsal ÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,85 gerilerken, 2016’nın aynı dönemine oranla da yüzde 0,82 geride kaldı. Kasım ayında en keskin düşüş ise çok yıllık tarım ürünlerinde yaşandı. TÜİK raporuna göre Kasım ayında üretici fiyatları çok yıllık bitkilerde yüzde 8,84; tek yıllık bitkilerde ise 1,79 azaldı.

Kasım narenciyenin kabusu oldu

Ürün gruplarına bakıldığında ise narenciyede yüzde 11’e varan fiyat düşüşü dikkat çekiyor. Sebze ve kök bitkilerinde gerileme yüzde 5,63 olarak ölçülürken, Kasım’da üreticinin nefes aldığı ürünler ise yüzde 2 artışla meyve ürünleri oldu.

Enflasyonun mağduru üretici

2016 yılında tarımsal ÜFE’nin en yüksek olduğu ay Temmuz olurken Nisan ayı ise tarımın günlüğüne 2016’nın en zorlu ayı olarak geçti. TÜİK raporunu yorumlayan Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımda üretici enflasyonu genel tüketici enflasyonunun altında kalmaktadır. Üretici artık enflasyonunu mağdurudur” şeklinde konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.