tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2016

Moskova zirvesinden beklenen müjde gelmedi

Moskova zirvesinden beklenen müjde gelmedi

Sebze ve meyve üreticilerinin merakla beklediği yeni Rusya ziyaretinde ihracatın yeniden başlamasına dair net bir açıklama yapılmadı.

Sebze-meyve ürünleri ihracatının ana gündem konularından biri olduğu Türkiye-Rusya zirvesi Moskova’da gerçekleşti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de yer aldığı ziyaret kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Rusya ile 1 yıllık duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum” dedi.

“Türk tarım ürünleri ile ilgili bazı yasakların kaldırılması konusu önemli” açıklaması ile yetinen Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov ise “Rusya da Türkiye’ye tahıl gibi farklı tarım ürünlerinde satışını arttırabilir” şeklinde konuştu.

Sebze üreticilerinin bekleyişi devam ediyor

Rusya geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye’den yapılan sebze-meyve ithalatını aşamalı olarak durdurmuş, Ekim ayında ise narenciye ürünlerinde ticari ilişkiler yeniden başlamıştı. Bugün itibariyle domates, hıyar, patlıcan gibi ana ihracat kalemlerinin yanı sıra erik ve şeftali gibi sert çekirdeklilerin dışındaki meyve ürünlerinde yasaklar devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.