tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.11.2016

Domateste geçmişe dönüş kolay olmayacak

Domateste geçmişe dönüş kolay olmayacak

Türkiye’nin domateste Rusya pazarına dönüşü gecikebilir, dönüldüğünde ise daha zorlu bir rekabet bekliyor!

Rusya Türkiye’den ihraç edilen domatesler üzerindeki yasağı 2-3 yıl daha uzatmayı tartışıyor. Rusya Tarım Bakanlığı’ndan bir yetkili, ülkede üretilmeye başlayan yerel sebzelerin pazarda rekabet edebilir hale gelmesini beklemek istediklerini açıkladı.

“Birkaç yıl önce sebze üretimine başlayan üreticilerimizin yatırım aşamasını tamamlayıp Türk domatesi ile rekabet eder düzeye gelene kadar ithalatı ertelemeyi teklif ediyoruz” diyen yetkili, halen yasaklı olan diğer ürünlerle ilgili ise yorum yapmadı.

Domates ithalatının yarısı Türkiye’dendi

Bugün itibariyle Rusya’nın örtü altı sebze üretimi 600 bin ton civarındayken ithal ettiği sera ürünleri ise bunun yaklaşık 2 katı. 2013 yılında ülkede yaklaşık 70 hektar genişliğe sahip sera alanlarının 2020 yılı itibariyle yüzde 130 oranında genişletilmesi hedeflenmişti.

Rusya’da yerel sebze pazarının yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 3-4 olarak ölçülüyor. Uçak krizinin ardından başlayan ihracat yasağının öncesinde Türkiye’den gelen domatesler Rusya’nın ithalatının yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyordu.

 


Yorumlar
  • guray guray

    gercekten yazık cıftcıye almıycakmı tamam okey sizle narıncıye göndermeyın be kardesım nerden bulursa bulsun tıcaret yapamıyorsunuz bastakıler abd sana bunu alırsak sızde bızden bunu alacaksınız dıye şart koşuyor nıye aynı yöntemı uygulamıyorsunuz ??? tabı size giren cıkan yok aylık gelıyor cıftcı alınterını alamıyor madem yapamıyorsunuz çiftçiyi erken emekli yapın magdur olmasınlar

    Ahmet

    bu ülkede her zaman tek madur çiftçidir doğru söylüyorsun kardeşim

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.