tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.11.2016

Domateste geçmişe dönüş kolay olmayacak

Domateste geçmişe dönüş kolay olmayacak

Türkiye’nin domateste Rusya pazarına dönüşü gecikebilir, dönüldüğünde ise daha zorlu bir rekabet bekliyor!

Rusya Türkiye’den ihraç edilen domatesler üzerindeki yasağı 2-3 yıl daha uzatmayı tartışıyor. Rusya Tarım Bakanlığı’ndan bir yetkili, ülkede üretilmeye başlayan yerel sebzelerin pazarda rekabet edebilir hale gelmesini beklemek istediklerini açıkladı.

“Birkaç yıl önce sebze üretimine başlayan üreticilerimizin yatırım aşamasını tamamlayıp Türk domatesi ile rekabet eder düzeye gelene kadar ithalatı ertelemeyi teklif ediyoruz” diyen yetkili, halen yasaklı olan diğer ürünlerle ilgili ise yorum yapmadı.

Domates ithalatının yarısı Türkiye’dendi

Bugün itibariyle Rusya’nın örtü altı sebze üretimi 600 bin ton civarındayken ithal ettiği sera ürünleri ise bunun yaklaşık 2 katı. 2013 yılında ülkede yaklaşık 70 hektar genişliğe sahip sera alanlarının 2020 yılı itibariyle yüzde 130 oranında genişletilmesi hedeflenmişti.

Rusya’da yerel sebze pazarının yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 3-4 olarak ölçülüyor. Uçak krizinin ardından başlayan ihracat yasağının öncesinde Türkiye’den gelen domatesler Rusya’nın ithalatının yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyordu.

 


Yorumlar
  • guray guray

    gercekten yazık cıftcıye almıycakmı tamam okey sizle narıncıye göndermeyın be kardesım nerden bulursa bulsun tıcaret yapamıyorsunuz bastakıler abd sana bunu alırsak sızde bızden bunu alacaksınız dıye şart koşuyor nıye aynı yöntemı uygulamıyorsunuz ??? tabı size giren cıkan yok aylık gelıyor cıftcı alınterını alamıyor madem yapamıyorsunuz çiftçiyi erken emekli yapın magdur olmasınlar

    Ahmet

    bu ülkede her zaman tek madur çiftçidir doğru söylüyorsun kardeşim

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.