tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.12.2016

Meyve üreticileri ağaçlarını sigortalayabilecek

Meyve üreticileri ağaçlarını sigortalayabilecek!

Yeni dönemde TARSİM’in tarım sigortaları kapsamında meyve ağaçları, asma yaprakları ve buğdayda kuraklığın neden olduğu dramatik kayıplar da yer alacak.

Doğal afetlerden etkilenen üreticilerin yararlandığı Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) sigorta kapsamının genişletildiği açıklandı. Buğdayda kuraklığın neden olduğu kayıpların yanı sıra meyve ağaçları da bitkisel ürün sigortalarının konusu olabilecek.

Buğdayda beklenmedik verim düşüşüne güvence

2017 üretim sezonunu açan TARSİM, yeni yılda tahıl ürünlerinde sigorta kapsamında değerlendirilecek durumları güncellediğini duyurdu. Buna göre, havza bazlı üretim sisteminde tüm bölgelerde desteklenecek olan buğdayda gerekli durumlarda kuraklık/verim sigortası da devreye girecek.

Kirazdan yağmur afeti sigorta kapsamında

Yeni dönemde meyve üretiminde ürünün yanı sıra ağaçlar da sigortalanabilecek. Aynı şekilde, bağlarda yetiştirilen üzüm meyvelerinin yanı sıra üretime konu olan asma yaprakları da sigorta kapsamına alınıyor. Kirazda ağır kayıplara neden olan hasat öncesi yağmur afeti de sigorta uygulamalarında değerlendirilecek.

ÇKS üyeliği zorunlu

Üreticilerin sigortalardan yararlanabilmek için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması ya da mevcut kaydını güncellemesi gerekiyor. ÇKS’de kayıtlı olan üreticiler, sigorta poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin dağıtım kanalları aracılığıyla TARSİM sigortalarına başvurabiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.