tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2016

Antalya'da panel eken tasarruf biçiyor

Antalya

Tarımsal hibelerden en çok yararlanan yatırımlardan olan güneş panelleri, Antalyalı üreticilerini sulama maliyetlerinin ağırlığından kurtarıyor.

Türkiye’de seracılığın kalbinin attığı bölgelerden olan Antalya-Gazipaşa’nın tarım arazilerinde güneş enerjisi yaygınlaşıyor. Sulama sistemlerine yönelik enerji tedariki için kurulan güneş panelleri üreticilerin maliyetlerini azaltıyor.

Yatırım 5 yılda geri dönüş sağlıyor

Gazipaşa’nın Ekmel bölgesinde 7 dönüm alanda örtü altı sebze üretimi yapan Tunahan Karataş, alternatif enerjiye yönelen üreticilerden biri. Güneş enerjisine geçmeden önce sulamada kullandıkları elektrik bedelinin ayda 350 TL’yi bulduğunu söyleyen Karataş çözümü güneş panellerinde bulmuş. “15-20 bin TL’ye mal ettiğimiz sistem kendisini 5 yılda amorti ediyor. Panellerin ömrü ise 25 yıl” diyen Karataş, “Böylece seranın enerjisini bedavaya sağlıyoruz. Tüm üreticilere bu sistemi tavsiye ederim” diye konuşuyor.

Yenilenebilir enerjinin payı artıyor

Tarım sektöründe yalnızca sulamada değil ısıtma, soğutma, depolama ve aydınlatma sistemlerinde de kullanılıyor. Avrupa Birliği’nde güneş enerjisini de kapsayan yenilenebilir enerji türlerinin tarım sektöründeki payı yüzde 10’a ulaşmış durumda.

antalya-da-panel-eken-tasarruf-biciyor1.jpg

Antalya’ya güneş tarlası

Türkiye’de de son olarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bölge üreticilerinin sulama enerjisi ihtiyacına yönelik olarak 33 bin metrekarelik alanda kurulan güneş enerjisi santrali faaliyete geçmişti. Güneş enerjisine yönelik yatırım yapan üretici ve girişimciler tarımsal hibe desteklerinden de önemli ölçüde yararlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?