tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2016

Antalya'da panel eken tasarruf biçiyor

Antalya

Tarımsal hibelerden en çok yararlanan yatırımlardan olan güneş panelleri, Antalyalı üreticilerini sulama maliyetlerinin ağırlığından kurtarıyor.

Türkiye’de seracılığın kalbinin attığı bölgelerden olan Antalya-Gazipaşa’nın tarım arazilerinde güneş enerjisi yaygınlaşıyor. Sulama sistemlerine yönelik enerji tedariki için kurulan güneş panelleri üreticilerin maliyetlerini azaltıyor.

Yatırım 5 yılda geri dönüş sağlıyor

Gazipaşa’nın Ekmel bölgesinde 7 dönüm alanda örtü altı sebze üretimi yapan Tunahan Karataş, alternatif enerjiye yönelen üreticilerden biri. Güneş enerjisine geçmeden önce sulamada kullandıkları elektrik bedelinin ayda 350 TL’yi bulduğunu söyleyen Karataş çözümü güneş panellerinde bulmuş. “15-20 bin TL’ye mal ettiğimiz sistem kendisini 5 yılda amorti ediyor. Panellerin ömrü ise 25 yıl” diyen Karataş, “Böylece seranın enerjisini bedavaya sağlıyoruz. Tüm üreticilere bu sistemi tavsiye ederim” diye konuşuyor.

Yenilenebilir enerjinin payı artıyor

Tarım sektöründe yalnızca sulamada değil ısıtma, soğutma, depolama ve aydınlatma sistemlerinde de kullanılıyor. Avrupa Birliği’nde güneş enerjisini de kapsayan yenilenebilir enerji türlerinin tarım sektöründeki payı yüzde 10’a ulaşmış durumda.

antalya-da-panel-eken-tasarruf-biciyor1.jpg

Antalya’ya güneş tarlası

Türkiye’de de son olarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bölge üreticilerinin sulama enerjisi ihtiyacına yönelik olarak 33 bin metrekarelik alanda kurulan güneş enerjisi santrali faaliyete geçmişti. Güneş enerjisine yönelik yatırım yapan üretici ve girişimciler tarımsal hibe desteklerinden de önemli ölçüde yararlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.