tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.11.2016

Tüm bölgeler için zirai don uyarısı

Tüm bölgeler için zirai don uyarısı!

Hava sıcaklıklarındaki hızlı düşüşle birlikte tüm bölgelerdeki üreticilerin bu geceden itibaren 3 gün süreyle zirai dona karşı önlem alması gerekiyor.

Türkiye genelinde kış sert yüzünü göstermeye başlarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden zirai don uyarısı geldi. Bu gece batı bölgelerden başlayarak tüm bölgeleri kapsayacak olan don riskine karşı kritik süre 3 gün.

İç kesimlerde risk daha fazla

Zira donun özellikle İç Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kuzey bölgelerinde şiddetli geçmesi bekleniyor. Trakya, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun güneyi ve Karadeniz ile Akdeniz bölgelerinin iç kesimlerinde de üreticilerin orta ve hafif kuvvetteki dona hazırlıklı olması gerekiyor.

Pazar gününe kadar etkisini sürdürecek olan dona karşı gece ve sabah saatleri en riskli saatler. Açık arazi ve örtü altı üreticilerinin ısıtma, yalıtma, yağmurlama ya da kumlama gibi farklı yöntemlerle zirai donun etkisini en aza indirmesi mümkün.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 4 günlük zirai don risk haritasını buradan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.