tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.11.2016

Tüm bölgeler için zirai don uyarısı

Tüm bölgeler için zirai don uyarısı!

Hava sıcaklıklarındaki hızlı düşüşle birlikte tüm bölgelerdeki üreticilerin bu geceden itibaren 3 gün süreyle zirai dona karşı önlem alması gerekiyor.

Türkiye genelinde kış sert yüzünü göstermeye başlarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden zirai don uyarısı geldi. Bu gece batı bölgelerden başlayarak tüm bölgeleri kapsayacak olan don riskine karşı kritik süre 3 gün.

İç kesimlerde risk daha fazla

Zira donun özellikle İç Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kuzey bölgelerinde şiddetli geçmesi bekleniyor. Trakya, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun güneyi ve Karadeniz ile Akdeniz bölgelerinin iç kesimlerinde de üreticilerin orta ve hafif kuvvetteki dona hazırlıklı olması gerekiyor.

Pazar gününe kadar etkisini sürdürecek olan dona karşı gece ve sabah saatleri en riskli saatler. Açık arazi ve örtü altı üreticilerinin ısıtma, yalıtma, yağmurlama ya da kumlama gibi farklı yöntemlerle zirai donun etkisini en aza indirmesi mümkün.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 4 günlük zirai don risk haritasını buradan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.