tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2016

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Türkiye’nin sınır illerinde çay, şeker, fındık ve antepfıstığı ithalatı 11 aylık aradan sonra tekrar yasaklandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın sınır illerinde dört tarım ürününün ithalatına getirdiği yasak Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 12 ilde yurtdışından çay, şeker, fındık ve antepfıstığı alımına izin verilmeyecek. Karar yerli üretimin korunması ve haksız rekabetin önlenmesini amaçlıyor.

Listeye Kars da eklendi

Son olarak 25 Ocak 2016 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu 4 ürün sınır ticaretindeki kısıtlamaların kapsamından çıkarılmıştı. Dün yayınlanan Tebliğ ile geçmiş uygulamaya geri dönülürken Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’a ek olarak Kars ili de sınır ticaretindeki kıstaslara dahil edildi.

2016 fındığın kabusu oldu

Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan Türkiye antepfıstığında 3’üncü, çayda ise 4’üncü sırada geliyor. 2016 verim kaybı ve fiyat şoklarıyla geçiren fındıkta üretimin geçtiğimiz yıla oranla 4’te 1 oranda azalarak 420 bin ton civarına düştüğü belirtiliyor. Antepfıstığında ise yıllık üretim yüzde 18 oranında artarken, çaydaki yükseliş ise yüzde 3,2 düzeyinde kalacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.