tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2016

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Türkiye’nin sınır illerinde çay, şeker, fındık ve antepfıstığı ithalatı 11 aylık aradan sonra tekrar yasaklandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın sınır illerinde dört tarım ürününün ithalatına getirdiği yasak Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 12 ilde yurtdışından çay, şeker, fındık ve antepfıstığı alımına izin verilmeyecek. Karar yerli üretimin korunması ve haksız rekabetin önlenmesini amaçlıyor.

Listeye Kars da eklendi

Son olarak 25 Ocak 2016 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu 4 ürün sınır ticaretindeki kısıtlamaların kapsamından çıkarılmıştı. Dün yayınlanan Tebliğ ile geçmiş uygulamaya geri dönülürken Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’a ek olarak Kars ili de sınır ticaretindeki kıstaslara dahil edildi.

2016 fındığın kabusu oldu

Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan Türkiye antepfıstığında 3’üncü, çayda ise 4’üncü sırada geliyor. 2016 verim kaybı ve fiyat şoklarıyla geçiren fındıkta üretimin geçtiğimiz yıla oranla 4’te 1 oranda azalarak 420 bin ton civarına düştüğü belirtiliyor. Antepfıstığında ise yıllık üretim yüzde 18 oranında artarken, çaydaki yükseliş ise yüzde 3,2 düzeyinde kalacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.