tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2016

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Türkiye’nin sınır illerinde çay, şeker, fındık ve antepfıstığı ithalatı 11 aylık aradan sonra tekrar yasaklandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın sınır illerinde dört tarım ürününün ithalatına getirdiği yasak Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 12 ilde yurtdışından çay, şeker, fındık ve antepfıstığı alımına izin verilmeyecek. Karar yerli üretimin korunması ve haksız rekabetin önlenmesini amaçlıyor.

Listeye Kars da eklendi

Son olarak 25 Ocak 2016 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu 4 ürün sınır ticaretindeki kısıtlamaların kapsamından çıkarılmıştı. Dün yayınlanan Tebliğ ile geçmiş uygulamaya geri dönülürken Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’a ek olarak Kars ili de sınır ticaretindeki kıstaslara dahil edildi.

2016 fındığın kabusu oldu

Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan Türkiye antepfıstığında 3’üncü, çayda ise 4’üncü sırada geliyor. 2016 verim kaybı ve fiyat şoklarıyla geçiren fındıkta üretimin geçtiğimiz yıla oranla 4’te 1 oranda azalarak 420 bin ton civarına düştüğü belirtiliyor. Antepfıstığında ise yıllık üretim yüzde 18 oranında artarken, çaydaki yükseliş ise yüzde 3,2 düzeyinde kalacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.