tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.11.2016

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat!

En çok desteği depoculuk ve yenilenebilir enerji bazlı yatırımların alacağı tarımsal hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilere öncelik verilecek.

Havza bazlı sisteme göre yeniden düzenlenen üretici desteklerinin ardından tarım sektörüne yönelik yatırımlara verilecek hibe destekleri de belli oldu. Destek limiti en yüksek projeler arasında depolama ve yenilenebilir enerji destekli seracılık faaliyetleri dikkat çekiyor.

Destek yüzde 50, tutar sınırı 2 milyon TL

Resmi Gazete’de yayınlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e göre, proje tutarının yüzde 50’sine hibe desteği verilecek. Hibeye esas proje tutarının üst limiti 2 milyon TL, alt limiti ise 30 bin TL olarak belirlendi.

Hangi yatırım ne kadar hibe alacak?

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan seralar ve hammadde olarak biyoyakıtlardan faydalanan enerji tesisleri için hibeye esas proje tutarı 2 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Yaş sebze-meyve, tohumculuk ve gübre sektörüne yönelik paketleme ve depolama yatırımlarının yanı sıra yaş sebze-meyve tasnifi, tohum işleme ve gübre işlemeye yönelik yatırımlar için aynı miktar belirlendi.

Kadın ve genç girişimcilere öncelik veriliyor

Soğuk hava deposu, çelik silo üretimi, mantar yetiştiriciliği ve diğer tüm tarımsal yatırımlar için hibeye konu olacak proje tutarı ise en fazla 1,5 milyon TL olacak. Hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilerin öncelikli olacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.