tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.11.2016

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat!

En çok desteği depoculuk ve yenilenebilir enerji bazlı yatırımların alacağı tarımsal hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilere öncelik verilecek.

Havza bazlı sisteme göre yeniden düzenlenen üretici desteklerinin ardından tarım sektörüne yönelik yatırımlara verilecek hibe destekleri de belli oldu. Destek limiti en yüksek projeler arasında depolama ve yenilenebilir enerji destekli seracılık faaliyetleri dikkat çekiyor.

Destek yüzde 50, tutar sınırı 2 milyon TL

Resmi Gazete’de yayınlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e göre, proje tutarının yüzde 50’sine hibe desteği verilecek. Hibeye esas proje tutarının üst limiti 2 milyon TL, alt limiti ise 30 bin TL olarak belirlendi.

Hangi yatırım ne kadar hibe alacak?

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan seralar ve hammadde olarak biyoyakıtlardan faydalanan enerji tesisleri için hibeye esas proje tutarı 2 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Yaş sebze-meyve, tohumculuk ve gübre sektörüne yönelik paketleme ve depolama yatırımlarının yanı sıra yaş sebze-meyve tasnifi, tohum işleme ve gübre işlemeye yönelik yatırımlar için aynı miktar belirlendi.

Kadın ve genç girişimcilere öncelik veriliyor

Soğuk hava deposu, çelik silo üretimi, mantar yetiştiriciliği ve diğer tüm tarımsal yatırımlar için hibeye konu olacak proje tutarı ise en fazla 1,5 milyon TL olacak. Hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilerin öncelikli olacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.