tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.11.2016

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat!

En çok desteği depoculuk ve yenilenebilir enerji bazlı yatırımların alacağı tarımsal hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilere öncelik verilecek.

Havza bazlı sisteme göre yeniden düzenlenen üretici desteklerinin ardından tarım sektörüne yönelik yatırımlara verilecek hibe destekleri de belli oldu. Destek limiti en yüksek projeler arasında depolama ve yenilenebilir enerji destekli seracılık faaliyetleri dikkat çekiyor.

Destek yüzde 50, tutar sınırı 2 milyon TL

Resmi Gazete’de yayınlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e göre, proje tutarının yüzde 50’sine hibe desteği verilecek. Hibeye esas proje tutarının üst limiti 2 milyon TL, alt limiti ise 30 bin TL olarak belirlendi.

Hangi yatırım ne kadar hibe alacak?

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan seralar ve hammadde olarak biyoyakıtlardan faydalanan enerji tesisleri için hibeye esas proje tutarı 2 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Yaş sebze-meyve, tohumculuk ve gübre sektörüne yönelik paketleme ve depolama yatırımlarının yanı sıra yaş sebze-meyve tasnifi, tohum işleme ve gübre işlemeye yönelik yatırımlar için aynı miktar belirlendi.

Kadın ve genç girişimcilere öncelik veriliyor

Soğuk hava deposu, çelik silo üretimi, mantar yetiştiriciliği ve diğer tüm tarımsal yatırımlar için hibeye konu olacak proje tutarı ise en fazla 1,5 milyon TL olacak. Hibe desteklerinde kadın ve genç girişimcilerin öncelikli olacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.