tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.11.2016

Rusya'ya bir ziyaret daha, ana gündem ihracat

Rusya

Başbakanın Aralık ayında Rusya’da yapacağı görüşmelerde ihracat yasağı devam eden tarım ürünleri ana gündem olacak.

Türkiye’den domates ihracatına dair Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yapılan olumsuz açıklamanın ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile görüşeceği açıklaması geldi. 5-6 Aralık tarihlerinde Rusya’da gerçekleşecek görüşmelerde sebze ürünlerinde ihracatın yeniden başlaması konusu ele alınacak.

İhracattaki zararın 3’te 2’si domateste

Geçtiğimiz ay yeniden başlayan narenciye sevkiyatına karşın Rusya pazarında en önemli ihracat kalemi olan domates başta olmak üzere yaş sebze ve meyvelerin çoğunda ambargo sürüyor.  Yıl başından bu yana ihracatta 100 milyon dolara yaklaşan zararın yaklaşık 3’te 2’si domateste yaşandı. Geçtiğimiz hafta Rusya Tarım Bakanlığı’ndan bir yetkili, yerli domates pazarını geliştirmeyi hedeflediklerini ve ithalatın 2-3 yıl gecikebileceği açıklamasını yapmıştı


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.