tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.11.2016

Rusya'ya bir ziyaret daha, ana gündem ihracat

Rusya

Başbakanın Aralık ayında Rusya’da yapacağı görüşmelerde ihracat yasağı devam eden tarım ürünleri ana gündem olacak.

Türkiye’den domates ihracatına dair Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yapılan olumsuz açıklamanın ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile görüşeceği açıklaması geldi. 5-6 Aralık tarihlerinde Rusya’da gerçekleşecek görüşmelerde sebze ürünlerinde ihracatın yeniden başlaması konusu ele alınacak.

İhracattaki zararın 3’te 2’si domateste

Geçtiğimiz ay yeniden başlayan narenciye sevkiyatına karşın Rusya pazarında en önemli ihracat kalemi olan domates başta olmak üzere yaş sebze ve meyvelerin çoğunda ambargo sürüyor.  Yıl başından bu yana ihracatta 100 milyon dolara yaklaşan zararın yaklaşık 3’te 2’si domateste yaşandı. Geçtiğimiz hafta Rusya Tarım Bakanlığı’ndan bir yetkili, yerli domates pazarını geliştirmeyi hedeflediklerini ve ithalatın 2-3 yıl gecikebileceği açıklamasını yapmıştı


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.