Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Üretimin yüzde 19’u israf oluyor

BM’nin yayımladığı Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, her yıl 1 milyar tondan fazla gıda israf ediliyor. Ayrıca gıda israfının sera gazı emisyonlarını artırdığı ve tarımı verimsizleştirdiği belirtiliyor.

Mahsullerin besin değerleri güçlendiriliyor

Mahsullerin günden güne azalan besin değerleri bilim insanlarını harekete geçiriyor. Biyo-güçlendirme adı verilen süreç bitkilerin besin değerlerini kazanmasına yardımcı oluyor.

125 milyon yıllık genetik gizem ortaya çıkıyor

Bitki biyologları, son 125 milyon yılda domateslerin ve Arabidopsis thaliana bitkilerinin olağanüstü bir genetik dönüşüm yaşadığını ortaya çıkararak, evrimsel bir gizemi aydınlatıyor.

Üreticilerden dünyayı alt üst eden protesto

Fransa’da hükümetin uyguladığı tarım politikalarını protesto eden üreticiler, ülke genelinde yol kenarındaki tabelaları ters çevirdi. Bu protestoyla “Dünya altüst oldu” mesajını vermek isteyen üreticiler hükümete geri adım attırdı.

Tarımsal robot pazarı büyüyor

Covid-19 pandemisinden işçi göçlerine kadar yaşanan birçok sorun gelişmiş ülkeleri tarımda robot kullanımına itmiş durumda. Öyle ki küresel tarım robotları pazarının 2033 yılına kadar yüzde 18 büyümesi bekleniyor.

Biyolojik mücadeleye ilgi artıyor

Gıdaya olan talep her geçen yıl artarken sürdürülebilirlik de gelecek adına önemli bir konu hâline geliyor. Bu noktada sürdürülebilir bir alternatif olarak tercih edilen tarımda biyolojik mücadeleye ilgi giderek büyüyor.

Sıvı gübre pazarı yükselişte

Tarımda sıvı gübre kullanımının gelecek yıllarda daha fazla artması beklenirken küresel sıvı gübre pazarının 2030 yılına kadar yüzde 6,46 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

Avrupa’nın ilk toprak yasası çıkıyor

Avrupa Birliği, gıda güvenliğini korumak ve tarım faaliyetleriyle birlikte iklim değişikliği gibi nedenlerden olumsuz etkilenen toprak sağlığını artırmak amacıyla yeni yasa hazırladı.

Avrupa GDO düzenlemesini tartışıyor

İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava koşulları nedeniyle gıda üretimi önemli ölçüde zarar gören Avrupa Birliği, bu duruma çözüm bulmak için GDO’ya dair yeni kuralları tartışıyor.

İklim krizi tarımsal üretimi yavaşlatıyor

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 2023 İklim Değişikliği Sentez Raporu’na göre, küresel ısınmanın etkisiyle Dünya sıcaklığının 1,1 santigrat derece yükseldiği bildirildi. Yaşanan olumsuz değişiklikler sonucunda tarımsal büyümenin yavaşladığı gözlemleniyor.

Tarımda cinsiyet eşitsizliği açlığa sürüklüyor

FAO, yayımladığı yeni raporda tarım sektöründe kadın ve erkek eşitsizliğinin 1 trilyon dolara mal olduğunu ve dünyayı gıda krizine sürüklediğini belirtiyor.

“Kıyamet Deposu” sanal tura açıldı

Dünyanın en önemli tohum gen bankalarından biri olan ve "Kıyamet Deposu" olarak da bilinen Svalbard Küresel Tohum Deposu, sanal gerçeklik deneyimi ile artık çevrimiçi olarak gezilebiliyor.

Deniz suyuna dayanıklı çeşitler araştırılıyor

Sheffield Üniversitesi'nin araştırmasına göre çeltiğin genetiğinde bulunan stoma sayısını azaltmak ürünleri tuzlu suya karşı daha toleranslı hâle getiriyor. Böylelikle dünyanın bazı bölgelerinde artan deniz suyu seviyesi karşısında çeltik tarlalarının zarar görmemesi hedefleniyor.

Ananas tadında üretilen çilek tartışma yarattı

Beyaz inci çileği olarak adlandırılan yeni hibrit meyve, sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı kullanıcılar, meyve ve sebzelerin mevsiminde yenmesi gerektiği ve aklı olanın bu çileklere para vermeyeceği yönünde yorumlar yaptı.

Yabani buğdaylar tarlaya giriyor

Yabani buğday genleri taşıyacak şekilde ıslah edilen buğday türleri, iklim değişikliğinin etkisiyle gelişen sıcak hava koşullarında yüzde 50 daha fazla ürün veriyor.

Gıda fiyatları Türkiye’de arttı küreselde düştü

FAO’nun 9 ay boyunca gerileyen küresel gıda fiyatları endeksi, 2022'de yüzde 1 azalma kaydetti. Türkiye'de ise veriler 2022'de gıda enflasyonunun yüzde 77 arttığını gösteriyor.

2023, Uluslararası Darı Yılı ilan edildi

İklim değişikliği gıda sistemlerine ciddi zararlar veriyor ve dünyayı açlıkla tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler ise bu durumun önüne geçmek amacıyla 2023’ü, yüksek potansiyel gördüğü darı yılı ilan etti.

Yılbaşı ağaçları biyogaz oluyor

Yeni yıla girerken evleri aydınlatan yılbaşı ağaçlarının karanlık bir tarafı da var. Her yıl bu ağaçların büyük bir kısmı çöpe gidiyor ve doğaya azımsanamayacak zararlar veriyor. Bu durumun farkında olan bilim insanları ise farklı çözümler arayışında.

Tarım atıkları inşaata giriyor

Gana’da yenilebilir, çevreye ve sağlığa zararsız tarım atıkları, inşaat sektörüne hayat veriyor. ABD'li araştırmacılarla ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucu Hindistan cevizi ve soya atıklarından yapı malzemeleri üretilmeye başlandı.

Bitkiler elektrik üretecek

Fotosentezden elektrik üreten bilim insanları, küresel iklim değişimine meydan okuyan sürdürülebilir kaynaklara bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.

AB’den ormansızlaştırmaya karşı yasa

Avrupa Birliği ülkeleri, ormansızlaştırmayla bağlantılı ürünlerin ithalatını yasaklayacak yeni bir yasa konusunda anlaşmaya vardı. Ürünlerini AB'ye satan şirketler, ürünlerin orman alanlarına zarar vermediğini kanıtlamak zorunda kalacak ya da para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Bitkisel yağ verimi artıyor

Bilim insanları, biyo mühendislik araştırmaları sonucunda bitkilerin meyve ve çekirdeklerindeki yağ oranını artırmaya yarayacak bir protein geliştirdi. Küresel tarım ve gıda üretiminde büyük sıçrama yaratacak keşfin uygulanması halinde yağ veriminde yüzde 18’e yakın bir artış bekleniyor.

Buğday müze arşivlerinden tarlaya iniyor

FAO, 2050 yılına kadar artan dünya nüfusuna bağlı olarak yüzde 60 daha fazla gıda üretilmesi gerekeceği tahmininde bulunuyor. Bundan hareketle bilim insanları, dayanıklı ve mevcut koşullara uyum sağlayabilen mahsul çeşidi arayışına girdi.

Tahıl Koridoru Anlaşması uzatıldı

Tahıl Koridoru hakkında açıklamalar yapan Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, tahıl sevkiyatının devam edeceğini belirtti.

Devamını Yükle
11