Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

2013 yağlı tohumlara güldü

Yağlı tohumların ihracat pazarındaki yükselişi sürüyor. 2013 yılının ilk yarısında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 46 oranında artan yağlı tohum ihracatı sektörün soluk borularını açar nitelikte.

Sulamada borçlar kapıya dayandı

Sayısı 250 bini geçen tarımsal sulama abonesinden yaklaşık 87 bininin elektrik borcunun toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL'yi bulduğu belirtildi.

Türkiye FAO Konseyi'nde

Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Konseyi üyeliği elde etti. Geçtiğimiz hafta İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen 38. FAO Konferansı'nda Macaristan, Rusya ve Kıbrıs'ın da aday olduğu konsey üyeliğini elde eden Türkiye bu görevi 3 yıl boyunca sürdürecek.

Biyoekonomi Çalıştayı başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği "Biyoekonomi Çalıştayı" bugün Ankara Crown Plaza Hotel'de saat 9:30'da başlıyor.

AMC-TR ürünleri üretici ile buluşuyor

AMC/AGRIMATCO grubunun Türkiye’deki temsilcisi olarak Haziran 2001 yılında kurulan AMC-TR Tarım, tarım sektörüne sunduğu yeniliklerle yoluna devam ediyor.

AGCO Türkiye'den 2013 atağı

Bünyesinde Massey Ferguson traktörleri, Laverda marka biçerdöverleri ve Fella ekipmanlarının satış ve satış sonrası hizmetlerini bulunduran AGCO Türkiye, global olarak şirketin Türkiye’ye gösterdiği önemi her yıl tanıttığı yepyeni ürünlerle daha da vurguluyor.

Deere & Company ilk 50'de

Fortune tarafından yapılan “Dünyanın En Beğenilen 50 Şirketi” listesinde 40.sırada yer alan Deere & Company liderliğini, tarım makinaları üreticisi olmasının yanı sıra inşaat, ormancılık ve çim bakım makinaları alanında da koruyor.

Pazarın yenisi: Dolmalık domates

Dolmalık biberden esinlenen ziraat mühendisi Büşra Yapıcı, 5 yıllık ıslah çalışması neticesinde şekli dolmalık bibere benzeyen "dolmalık domates" üretti.

Araziler kaderi belli olacak

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun Tasarısı yarın Meclis Adalet Komisyonu'na taşınıyor. Tarımsal arazilerin asgari büyüklüğünü belirleyecek olan tasarı, arazi bölünmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

TMO'da randevulu günler

TMO, 2012 yılında birçok üründe uyguladığı randevulu alım uygulamasını artık tüm ürünler için hayata geçireceğini açıkladı.

Şarap üreticileri: "Yasaklar yıkım getirir"

Son günlerde hararetle tartışılan alkollü içecekler ile ilgili düzenlemelere şarap üreticilerinden tepki geldi. şarapçılığın son yıllarda ivme kazandığını dile getiren Şarap Üreticileri Derneği, alkollü içeceklerin tanıtımlarının kısıtlanması sektör için bir "yıkım" olarak nitelendiriliyor.

Tarımsal şirketlere vergi müjdesi

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni Gelir Vergisi Yasası ile tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar "çiftçi" statüsünde sayılacak ve Kurumlar Vergisi'nden yalnızca yüzde 10 oranında mükellef olacak.

Karpuz bu yıl herkese yetecek mi?

Örtü altı turfanda karpuz hasadının başladığı Çukurova bölgesinde, bu yıl ekim alanlarının darlığı yeterlilik sorununa yol açtı. Toplam 70 bin dönüme ekilen karpuzların yüzde 90'ının hasat edilmeden yüksek fiyatlara satıldığı belirtiliyor.

Tarımın "yakın plan"ı açıklandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "2013-2017 Stratejik Planı", tarımın makro göstergeleri ve "2023 Tarım Vizyonu" ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Çekirge bir sıçradı...

Kırıkkale'nin özellikle hububat, üzüm ve şeker pancarı üretimiyle ön plana çıkan Balışeyh ilçesinde bağlarda görülen çekirge istilası paniğe neden oldu.

Kota yükseldikçe tepkiler artıyor

Türkiye şeker sanayisi, nişasta bazlı şekerde kotada yapılan artışı tartışıyor. Yılda 244 bin 400 ton olan kotanın Bakanlar Kurulu'nun kararıyla yüzde 38 oranında artırılması sanayi kuruluşlarının tepkisini çekiyor.

Mut'lu üreticinin mutlu günleri!

Her yıl kayısı festivaline ev sahipliği yapan Mut'ta bu yıl üretilen kayısının yüksek kalitesi ve ihracat değeri üreticiyi mutlu etmeye yetti.

Tarım kredi borçları ertelendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başvurusuyla tarımsal kooperatifler ve ortaklarının borçları yeniden yapılandırıldı. Yeni düzenlemeye göre, ödenemeyen borçlar 2015 yılı Ekim ayına kadar ertelendi.

TİGEM tohum safiyetini maksimuma çıkaracak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), tohum hazırlama tesislerini yenileyerek, bu tesislerde üretilen tohum safiyetini yüzde 99,8’e çıkaracak renk ayırıcı sistem ilave etti. Bu proje ile tohumda saflık derecesi artarken işçilikten de büyük tasarruf sağlanacak.

Diyarbakır'da su bolluk getirdi

Bu sezonun yağış oranları başta buğday olmak üzere tahıl üreticilerini mutlu ediyor. Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Cevat Delil, sulu arazilerde dönüm başına 0,6 tonluk verim beklediklerini belirtiyor.

Eden ilk Arbequina hasadını aldı

Türkiye'de ilk kez "bodur zeytin ağacı" olarak da bilinen Arbequina üretimine soyunan Eden Tarım'ın 2008 yılında ithal ettiği sertifikalı fidanlar ilk ürünlerini verdi. Manisa- Köprübaşı ilçesinde 5 yıl önce kurulmuş olan Arbequina bahçelerinden bu yıl toplanmaya başlanan ilk zeytinlerden üretilen zeytinyağı ise Tomaşa markası adıyla piyasaya sunuldu.

Kayın mantarına yoğun ilgi

Muğla'da tütüne alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan kayın mantarı çevre illerin de dikkatini çekti. Çeşitli illerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerince yoğun ilgi gösterilen ürünün yetiştiriciliğine dair paylaşılıyor.

İlk üç ayda ihracat yüzde 7,4 arttı

Bakanlık 2013 yılının Ocak-Mart döneminde gerçekleştirilen tarım ürünleri ihracat verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 7,4 artarak 4 milyar 288 milyon dolara yükseldi.

Devamını Yükle
10