tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2013 09:55:05

Şeker pancarı sevindirdi

Şeker pancarı üretiminde önemli bir yeri olan Bitlis ve ilçelerinde şeker pancarı hasadı başladı. Şeker pancarı üretiminde Çukurova ile yarışan il genelinde 900 ailenin geçim kaynağı olan şeker pancarından bu yıl elde edilen verim 165 bin ton. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın  yatırımları çerçevesinde üreticilere yapılan makine ekipman ve sulama desteği sayesinde elde edilen yüksek verim üreticinin yüzünü güldürüyor. Bitlis’in Güroymak, Tatvan ve Ahlat ilçelerinde ekilen şeker pancarları makinelerle sökülerek işlenmek üzere Van’ın Erciş ilçesinde bulunan şeker pancarı fabrikasına gönderiliyor. 20 köyde yaklaşık 900 ailenin şeker pancarı üreticisi olduğunu söyleyen  Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, bu yıl gerçekleşen verimi 165 bin ton olarak açılıyor. Hava koşullarının bu yıl oldukça iyi gittiğini söyleyen üreticiler hasat veriminden son derece memnun. Ürünün pazara sunulması sürecinde çözüm bekleyen bir durum olarak nakliye sorunlarına işaret eden üreticiler, verimlilikteki bu artışın diğer sorunlar için de bir çözümü başlatacağından umutlu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.