tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2013 07:32:25

Altın bitki hasat edildi

Safran, ağırlığına göre dünyanın en pahalı bitkisi. Baharat, tatlandırıcı olarak tüketilen; krosin adı verilen bir boya maddesi içerdiği için gıda boyası olarak da kullanılan safranın üretimi hayli zahmetli. Yarım kilogram safran 80 bin çiçekten çıkarılabiliyor. Bu değerli kültür bitkisinin Türkiye'de, adını yine bu bitkiden alan Safranbolu ilçesinde yetiştiriliyor. Karabük'ün Safranbolu ilçesinde üreticiler safran hasadına başladı. Gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan, kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyayabilen safranı tarlalarına eken üreticiler bu yıl 20 ile 25 kilogram arasında safran elde etmesi hedefliyor. Eylül ayında ekimi yapılan safranı hasat eden üreticiler pazar sorunu yaşamadıklarını söylüyor. Dış pazarda 40 bin TL'ye alıcı bulabilen safranın iyi ürün vermesi için 8. ve 9. ayların yağışlı geçmesi gerekiyor. Hava koşullarına bağlı üretim nedeniyle geçen yıl safran alamayan üreticiler bu yıl 300 ile 400 gram arasında ürün almayı bekliyor. Safranbolu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin Ayvalık, ilçedeki 39 safran üreticisinin 40 dönümlük alanda diktiği safranlardan 20 ile 25 kilogram arasında safran elde etmeyi öngördüğünü açıklıyor. Hasadı tamamlanan, bu kıymetli ürün pazara sunulmayı bekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.