tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2013 07:32:25

Altın bitki hasat edildi

Safran, ağırlığına göre dünyanın en pahalı bitkisi. Baharat, tatlandırıcı olarak tüketilen; krosin adı verilen bir boya maddesi içerdiği için gıda boyası olarak da kullanılan safranın üretimi hayli zahmetli. Yarım kilogram safran 80 bin çiçekten çıkarılabiliyor. Bu değerli kültür bitkisinin Türkiye'de, adını yine bu bitkiden alan Safranbolu ilçesinde yetiştiriliyor. Karabük'ün Safranbolu ilçesinde üreticiler safran hasadına başladı. Gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan, kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyayabilen safranı tarlalarına eken üreticiler bu yıl 20 ile 25 kilogram arasında safran elde etmesi hedefliyor. Eylül ayında ekimi yapılan safranı hasat eden üreticiler pazar sorunu yaşamadıklarını söylüyor. Dış pazarda 40 bin TL'ye alıcı bulabilen safranın iyi ürün vermesi için 8. ve 9. ayların yağışlı geçmesi gerekiyor. Hava koşullarına bağlı üretim nedeniyle geçen yıl safran alamayan üreticiler bu yıl 300 ile 400 gram arasında ürün almayı bekliyor. Safranbolu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin Ayvalık, ilçedeki 39 safran üreticisinin 40 dönümlük alanda diktiği safranlardan 20 ile 25 kilogram arasında safran elde etmeyi öngördüğünü açıklıyor. Hasadı tamamlanan, bu kıymetli ürün pazara sunulmayı bekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.