Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Gelir testi için son 3 gün

TZOB Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından gelir testi yaptırmak için 3 iş günü kaldığı konusunda uyarısında bulunuldu.

Rusya’da yeni bir pazar mı?

Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve ambargo etkilerinden dolayı, Rus tarım firmaları yeni iş ortakları arıyor. Rus üreticiler ekipmanlar, teknolojiler ve gübreler almakla ilgileniyor.

Guava meyvesi Mersin’e geldi

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve pek çok ülkede meyvesi için yetiştirilmekte olan guava meyvesinin üretimine Mersin’de başlandı.

Üreticiye miyaz sineği uyarısı

Özellikle bağ, bahçe ve hayvancılığın olduğu bölgelerde sıkça görülen miyaz sineği, larvaları ile gözlerde hastalığa yol açarak bu arazilerde çalışan kişilerin sağlığını tehdit ediyor.

Zeytinin Mersin’deki altın yılı

Ege bölgesinde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, Mut zeytini ilk defa bu yıl zirveye ulaştı. İlçede 160 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor.

Söke soyaya yönelir mi?

Aydın-Söke'de pamuk üreticileri fiyatlarda yaşanılan dengesizliklerden dolayı soya gibi alternatif ürünler için deneme çalışmalarına başlıyor.

Antep fıstığı rekorunu güncelledi

Gaziantep Ticaret Borsası 144 bin tonluk üretimle tarihin en yüksek Antep fıstığı rekoltesine ulaşıldığını açıkladı.

İnsansız hava araçlarıyla denetim

"Uzaktan Algılama ve Hassas Tarım" projesiyle, tarım arazileri insansız hava araçlarıyla denetlenecek.

Fındıklar boş çıkıyor

Ordu’da hasadı tamamlanan ve patoza giren fındıklarda boş çıkma oranının yüksek seviyede olduğu görüldü.

Kekik rol model oldu

Itrî ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Antalya'nın Manavgat ilçesinde kekik üreticiliği yaygınlaştırılıyor.

Pembe domates talep görüyor

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2015 yılında hayata geçirilen “Yerel Pembe Domates Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” ilk meyvelerini verdi.

Tarımdaki su israfı tehlikeli boyutta

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, tarım sektöründe her yıl 19 milyar metreküp su boşa akıtılıyor.

Salçalık domates fiyatları dibe vurdu

Salçalık domateste fiyatlar dibe vurunca üreticiler mağdur oldu. Yapılan sözleşme gereği kg fiyatı 25 kuruşa olması gereken domates firmalar tarafından 12–13 kuruşa alınıyor.

Eski traktörlerin maliyeti büyüyor

Hurdaya ayrılma zamanı gelmiş traktörlerle toprakların işlenmesi maliyetleri artırıyor. TARMAKBİR'in araştırmasına göre eski traktörlerin yalnızca yakıt maliyeti yıllık 2.5 milyar TL'yi buluyor.

Kaynana dili'nin DNA'sı çıkarıldı

Çukurova'da tarıma elverişsiz arazilerde kendiliğinden yetişen, halk arasında "kaynana dili" olarak bilinen dikenli incirin en iyi türü belirlenmeye çalışılıyor.

Üç dakikada yeni sera

Samsun Çarşamba'da seracılık yapan üreticiler, toprağını dinlendirmek için yerini değiştirmek zorunda oldukları 2,5 ton ağırlığındaki sera için raylı sistem geliştirdi.

Mısır tarlasında fil fosili sürprizi

Kahramanmaraş’ta bir üreticinin mısır ekmek için sürdüğü tarlada antik fil fosili olduğu düşünülen parçalara rastlandı.

Piyalepaşa Bostanı otoparktan kurtuldu

İstanbul’un tarihi bostanlarından olan Piyalepaşa Bostanı’na yapılması planlanan yeraltı otoparkı için projeyi durdurma kararı verildi.

Edirne'ye katı atık tesisi

Edirne'ye kurulacak katı atık tesisinin yapım çalışmalarına başlandı. 160 dönümlük alana kurulacak tesisin 120 dönümünde depolama yapılacak.

Kuru üzümde tahminler olumsuz

Ege'de ilkbaharda don ve dolu nedeniyle zarar gören üzüm bağlarında bu yıl yüzde 40 rekolte kaybı yaşanacak.

Mısırda tarihi rekor

Mısırda bu yıl Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en yüksek rekoltesini bekliyor. TÜİK'in raporuna göre üretim 6 milyon 300 bin tonu bulacak.

Tarım akaryakıt sektörüyle buluşuyor

Motorine katılacak biyodizelin atık yağın yanı sıra bitkisel ham yağdan da oluşmasının planlanması, tarım ve akaryakıt sektörünü buluşturacak.

Çileklere yapay koku

İzmir-Bostanlı Pazaryeri’nde bir satıcının, çileklerin üzerine ‘çilek kokulu sprey’ sıktığı tespit edildi. Sprey sıkılarak koku verilen 200 kg çilek imha edildi.

Devamını Yükle
10