Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Tarımın kalkanı ormanlar

Ormansızlaşma yağış dağılımı ve sıcaklıklarda büyük değişikliklere sebep olarak, hem yerel hem de küresel anlamda tarımı etkileyebiliyor.

“Dünya Gıda Görünümü” raporu neler diyor?

FAO iki yılda bir hazırlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunu yayınladı. Rapordaki öngörülere göre; dünya gıda ithalat hacmi düşecek.

ABD'den glifosata kısıtlama

ABD hükümeti, kimyasala direnç gösteren yabani otların yaygınlaşmasını önlemek için dünyanın en çok kullanılan herbisiti olan glifosatın kullanımına kısıtlama getirdi.

Hem domates hem patates: DomPat

İngiltere’de araştırmacılar, melez üretim sayesinde domates ve patatesi tek bir bitkinin üstünde yetiştirmeyi başardı.

Yaprağı ölçen kalem

Amerika’daki California Üniversitesi’nde nano-mühendisler, glikoz dahil birkaç kimyasala tepki veren ileri teknoloji biyo-mürekkep geliştirdi.

Kaliforniya'da kuraklık alarmı

ABD'de tarım üretiminde önemli bir yere sahip Kaliforniya eyaletinde, kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı.

İklim değişimi toprağı da vuracak

Toprağın karbon deposu olan organik maddelerin, iklim değişimine karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı.

Ağaç yaprağından pestisit

Hindistan’ın Chennai şehrinde bir üretici, pestisitlerin içindeki toksik bileşenlere alerjisi olduğu için, sadece ağaç yapraklarını kullanarak bitkisel bir pestisit geliştirdi.

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti.

Bebe cevizinin gizemi

Anavatanı Endonezya’da bulunan Banda Adaları olan Hint cevizi ya da ‘küçük hindistan cevizi’ özellikle gurmelerin çok sevdiği bir baharat olarak biliniyor.

Şeker kamışında yeni çeşit

Kenya’daki Jomo Kenyatta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir şeker kamışı çeşidi geliştirdi. Çeşit diğer bitkilere oranla çok daha hızlı büyüyor.

Köpürten teknoloji

ABD’de karıkta köpüren bir böcek ilacı icat edildi. Sistem 500 litrelik bir su tankı ve 120 litrelik bir ilaç tankını herhangi bir ekim makinesine monte edebilen bir teknolojiyle çalışıyor.

Hong Kong'da tarım parkı açılacak

Hong Kong’da açılacak olan yaklaşık 80 hektarlık tarım parkı için üreticilere çağrı yapıldı. Projenin hedefi yerli üretimi arttırmak.

Pestisit yerine mantar

İrlandalı bilim adamları arpanın içinde yetişen mantarın hastalıkları önlediğini keşfetti. Araştırmalar sonuç verirse bitki korumada biyolojik bir yöntem olarak mantarlar kullanılabilecek.

Mucize yaratan meyve

Son yıllarda lezzet dünyasına bomba gibi düşen Batı Afrika kökenli mucize meyvesi, normalde birçok kişinin yanına bile yanaşmadığı ekşi ya da acı yiyecekleri adeta baklava gibi yediriyor.

Ahududu ve böğürtlen melezi Loganberry

İlk bakışta bir ahududu ya da böğürtlen sanılan Loganberry, aslında bu iki meyvenin ‘karışımı’. Loganberry’nin isim babası ise ABD’li avukat ve bitki yetiştiricisi James Harvey Logan.

Yatırımcıların gözdesi Ukrayna

Çernezyom kuşağında yer alan Ukrayna, verimli toprakları sayesinde son zamanlarda yatırımcıların en çok rağbet ettiği ülke haline gelmiş durumda.

Afrika'da kırsal yoksulluğun çözümü

Gelişmekte olan ülkelerde, ürünün aile üreticilerinden seçilmesi, hükümetlerin kırsal yoksulluk ile verdiği mücadeleye katkıda bulunuyor.

"Çin işi" liçi meyvesi

Çin'de yetişen liçi meyvesi son zamanlarda global pazarlarda da dikkat çeken bir meyve.

Değişen iklime karşı biyoçeşitlilik

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün yeni yayınlanan kitabına göre; iklim değişimiyle başa çıkmanın gizli çözümü genetik çeşitlilikten geçiyor.

Fas'tan gelen hayat iksiri

Son yıllarda Türkiye’de ismi daha çok duyulmaya başlayan argan yağı, yalnızca Fas’ta yetişen ve her mevsim yeşil kalan argan ağacının yemişlerinden yapılıyor.

Zeytinyağı atıklarından elektrik üretimi

İspanya’da zeytinyağı artıklarından ısı ve elektrik üretmek için deneysel bir sistem başlatıldı. Sistem çevresel zararı azaltmak ve organik atıkları enerjiye çevirmek için umut verici.

Binbir çeşit tohum "Kıyamet Kasası"nda saklı

Norveç küresel ısınmanın tehdit ettiği yüz binlerce bitki türü ve sebzenin tohumlarını saklayan dev bir “yeraltı kasasına” ev sahipliği yapıyor.

Pestisitler teknolojiyle küçülecek

Nanoteknoloji her şeyi küçültmeye devam ediyor. Çok yakında üreticiler ürünlerini nanopestisitlerle koruyabilecek.

Devamını Yükle
11