Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Japonya'nın yemeye kıyılamayan üzümü

Japonya'da bir salkım Roby Roman üzümü geçtiğimiz günlerde fiyatıyla rekor kırdı ve 8 bin 200 dolara satıldı.

Gıda israfında Fransız devrimi

Fransa parlamentosunun gıda atığına karşı önlem almak için oluşturduğu yeni yasayla birlikte, süpermarketlerin hâlâ tüketilebilir durumda olan yiyecekleri atması artık yasak.

Suni kokuyla böceklere veda

İngiltere’de bilim adamları böcekleri engelleyebilen kokuları taklit eden molekülleri sentezlemeyi başardı. Elde edilen suni koku hem böcekleri savıyor, hem de insana ve çevreye zarar vermiyor.

Arı ölümleri artıyor

ABD’li yetkililer bal arısı sayısındaki azalışın endişe verici boyuta ulaştığını belirtti. Arı yetiştiricileri 12 aylık dönemde arı kolonilerinin en az yüzde 42'sinin yok olduğunu açıkladı.

Patateste doğal değişim

Belçika’da tatlı patatesin doğal olarak bir bakterinin genlerini içerdiği keşfedildi. Bu yabancı DNA sebebiyle tatlı patatesin ‘genetiği doğal olarak değiştirilmiş’ bir bitki olduğu ifade ediliyor..

Çiftlik oyunu gerçek oldu

Japon bir firma, gerçek ödülleri olan sanal bir çiftlik oyunu geliştirdi. Meraklıları için oldukça eğlenceli görünen oyuna büyük rağbet var.

Pirinç tüketiminde rekor bekleniyor

Uluslararası Tahıl Konseyi’nin son raporunda yayınladığı öngörülere göre; artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını pirinç giderecek.

Çikolatalı puding yerine kara sapot!

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan Kara Sapot meyvesi, Türkiye'de Trabzon hurması ya da Çikolata Meyvesi isimleriyle anılıyor.

El Nino geri geliyor!

Hindistan’da kuraklığa, Avustralya’da buğday tarlalarının yanmasına ve Asya’da tarım mahsullerinin kaybına sebep olan El Nino geri geliyor.

Çin’de kirlilik artıyor

Dünyanın en hızlı kalkınma ülkesi Çin'de, büyüme hızına eşit oranda çevre kirliliği sorunu baş göstermiş durumda. Son açıklamalara göre Çin'de kirliliğin en büyük sebebi tarım.

Bu yumrular çok değerli

Yemek tarihçisi Charles Perry'nin ortaçağda Araplara ait birkaç tarifte yer aldığını aktardığı yerbademi, binlerce yıl önce buğday ve arpayla birlikte Mısır'da ilk tarımı yapılan bitkilerden.

Tarımın kalkanı ormanlar

Ormansızlaşma yağış dağılımı ve sıcaklıklarda büyük değişikliklere sebep olarak, hem yerel hem de küresel anlamda tarımı etkileyebiliyor.

“Dünya Gıda Görünümü” raporu neler diyor?

FAO iki yılda bir hazırlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunu yayınladı. Rapordaki öngörülere göre; dünya gıda ithalat hacmi düşecek.

ABD'den glifosata kısıtlama

ABD hükümeti, kimyasala direnç gösteren yabani otların yaygınlaşmasını önlemek için dünyanın en çok kullanılan herbisiti olan glifosatın kullanımına kısıtlama getirdi.

Hem domates hem patates: DomPat

İngiltere’de araştırmacılar, melez üretim sayesinde domates ve patatesi tek bir bitkinin üstünde yetiştirmeyi başardı.

Yaprağı ölçen kalem

Amerika’daki California Üniversitesi’nde nano-mühendisler, glikoz dahil birkaç kimyasala tepki veren ileri teknoloji biyo-mürekkep geliştirdi.

Kaliforniya'da kuraklık alarmı

ABD'de tarım üretiminde önemli bir yere sahip Kaliforniya eyaletinde, kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı.

İklim değişimi toprağı da vuracak

Toprağın karbon deposu olan organik maddelerin, iklim değişimine karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı.

Ağaç yaprağından pestisit

Hindistan’ın Chennai şehrinde bir üretici, pestisitlerin içindeki toksik bileşenlere alerjisi olduğu için, sadece ağaç yapraklarını kullanarak bitkisel bir pestisit geliştirdi.

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti.

Bebe cevizinin gizemi

Anavatanı Endonezya’da bulunan Banda Adaları olan Hint cevizi ya da ‘küçük hindistan cevizi’ özellikle gurmelerin çok sevdiği bir baharat olarak biliniyor.

Şeker kamışında yeni çeşit

Kenya’daki Jomo Kenyatta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir şeker kamışı çeşidi geliştirdi. Çeşit diğer bitkilere oranla çok daha hızlı büyüyor.

Köpürten teknoloji

ABD’de karıkta köpüren bir böcek ilacı icat edildi. Sistem 500 litrelik bir su tankı ve 120 litrelik bir ilaç tankını herhangi bir ekim makinesine monte edebilen bir teknolojiyle çalışıyor.

Hong Kong'da tarım parkı açılacak

Hong Kong’da açılacak olan yaklaşık 80 hektarlık tarım parkı için üreticilere çağrı yapıldı. Projenin hedefi yerli üretimi arttırmak.

Devamını Yükle
11