tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.7.2015 09:53:10

Japonya'nın yemeye kıyılamayan üzümü

Japonya’nın lüks üzüm pazarındaki fiyatlar dudak uçuklatıyor. Bir salkım Roby Roman üzümü geçtiğimiz günlerde fiyatıyla rekor kırdı ve 8 bin 200 dolara satıldı. Ülkenin batı kıyılarında yetiştirilen Ruby Roman üzümleri, yalnızca 14 yıldır yetiştiriliyor. İlk satışa sunulması ise 2008 yılına dayanıyor. Ancak tatlı ve düşük asit oranına sahip üzümler, satış fiyatıyla duyanları hayrete düşürüyor. 2008 yılından beri fiyatı düzenli olarak artan Ruby Roman üzümlerinin bir salkımının fiyatı 2008 yılındayken 910 dolara, 2011 yılında ise 6 bin 400 dolara satılmıştı. Bu yıl kendi rekorunu kırarak 8 bin 200 dolara satılan üzümleri Japon bir aşçı, tatlısında kullanmak için satın aldı. Böylelikle, 26 üzüm tanesi bulunan salkımda, tane başına 315 dolar ödemiş oldu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.