tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2015 08:08:50

Patateste doğal değişim

Belçika’daki Gent Üniversitesi ve Uluslararası Patates Enstitüsü tatlı patatesin doğal olarak bir bakterinin genlerini içerdiğini keşfetti. Bu yabancı DNA sebebiyle tatlı patatesin ‘genetiği doğal olarak değiştirilmiş’ bir bitki olduğu ifade edildi. Araştırmacılar virüs hastalıkları için tatlı patatesin genomunu araştırırken agrobakterinin DNA dizilerine rastladı. Bu ilginç bulguyu bitki örneklerinden alınan bakteriyel kirliliğe atfetmektense, araştırmacılar bu dizileri derinlemesine incelemeye karar verdi. DNA dizileri, incelenen 291 tatlı patates çeşidinde de bulundu. Araştırmaların vardığı sonuç ise bunun kirlilik yüzünden olmadığıydı. Her tatlı patateste, genetiği değiştirilmiş ürünleri üretmek için kullanılan bir işlemle elde edilen benzer yabancı genlerin var olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar agrobakterinin varlığının genetik değişimin doğada da meydana geldiğini gösterdiğini belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.