tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.6.2015 14:21:22

Çikolatalı puding yerine kara sapot!

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan Kara Sapot meyvesi, Türkiye'de Trabzon hurması ya da Çikolata Meyvesi isimleriyle anılıyor.  Kara sapot meyvesi, Diospyros digyna abanozgiller ailesinin tatlı bir üyesi. Trabzon hurmasıyla aynı familyadan olan bu meyve, ilk başta hurma ile karıştırılsa da, anavatanı tropikal iklim kuşağında olduğundan, soğuk havalara pek dayanıklı değil. Son yıllarda Türkiye'de yayılmaya başlayan egzotik meyveler arasında onun ayrı bir yeri var; çünkü tadı aynı çikolatalı pudinge benziyor! Uzmanlar, kara sapotun Türkiye'de seralarda denenebileceğini, özellikle Akdeniz Bölgesi'nin oldukça uygun olduğunu söylüyor. Kara sapot Filipinler'de balık zehiri olarak kullanılıyor; çünkü ham hali yakıcı ve tahriş edici özelliğiyle biliniyor. Bu sebeple olgunlaşmamış kara sapot tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Yoğun bir şeker deposu olan meyvenin tanesinde 60 kilokalori bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.