Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Destek başvuruları uzatıldı

Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin başvuruları 29 Mart 2013 tarihine kadar uzatıldı.

Yalova'da 5 proje

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında Yalova ilinde yapılacak 5 projeyi onaylayarak yüzde 50 hibe desteğini açıkladı..

Keten var ketencik var!

Yağından elde edilen yakıtla ABD'de yapılan deneme uçuşları başarılı olan ketencik bitkisi, yeni enerji kaynaklarından biri olacağa benziyor. Prof. Dr. Mustafa Önder, bitkinin aradığı iklim koşulları itibariyle Türkiye için de ciddi bir potansiyel taşıdığını düşünüyor.

2/B'li üreticiye destek yok

Fındık üreticilerine tanınan gelir desteğinden arazisi 2/B niteliğinde olan üreticilerin yararlanamayacağı açıklandı. Üreticiler ve odalar ise duruma tepkili.

Guinness bölgede incelemelerde bulundu!

Şanlıurfa'da kuraklık ve sulama sorunu nedeniyle tarıma elverişsiz hale gelmiş olan toprakların ıslah çalışmaları devam ediyor. 2009 yılından bu yana bölgeye döşenen drenaj borularının toplam uzunluğu ise Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek üzere!

BASF frene basmıyor

BASF, yeni sezona Kıbrıs’ta düzenlediği Müşteri Konferansı’yla merhaba dedi. Türkiye çapında bayi ve distribütörlerin geniş katılımıyla gerçekleşen etkinlikte ana tema olan AgCelence konsepti, ürün tanıtımları ve müşteri aktiviteleri yoğun ilgi gördü.

Şubat sayısı çıktı!

Dosya konusu silajlık mısır olan tarlasera Şubat sayısı çıktı! Dr. Veli Girgin röportajının da yer aldığı bu sayıda ayrıca tarımsal ürün konseyleri ile pamuğun son durumu masaya yatırılırken, tüketiciler cephesinin tarımsal ürünlere yaklaşımı üzerine yapılan inceleme de yer alıyor.

Afetzede kervanına Manisa da katıldı

Geçtiğimiz hafta Ege'de gerçekleşen aşırı yağışlar Manisa'daki tarım alanlarını vurdu. Taşan Gediz nehri ve Nif çayı ise 50 bin dönüm araziyi sular altında bıraktı.

Su sayaçları zorunlu hale geliyor

Tarımsal arazilerin sulamasında kullanılan kuyulara sayaç zorunluluğu geliyor. Şubat ayı itibariyle uygulamaya alınan yeni sistem su kullanımının kontrolünü ve su tasarrufunu amaçlıyor.

Afrika'da tarım sırası Türkiye'de

Geçtiğimiz yıl Sudan'da 5 milyon dönüm arazi kiralayan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 1 ay içinde susam, pamuk, yağlık tohumlar ve tropikal meyveler temelli üretime bailanacağını duyurdu. TİGEM benzer yatırımları Mali, Mozambik, Etiyopya, Madagaskar gibi geniş topraklara sahip diğer Afrika ülkelerinde de geliştirmeyi planlıyor.

Üretici de, tüketici de mutsuz…

Açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamları üreticinin de, tüketicinin de durumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ocak ayında yine cebini dolduran enflasyonun kendisi oldu.

Ehliyet ruhsat lütfen!

Çay üreticilerine ruhsat zorunluluğu resmiyet kazandı. Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan Tebliğ, üretimi kayıt altına almayı ve düzenlemeyi hedefliyor.

Ayın elemanı belli oldu!

Bu yıl Ocak ayında mevsim ürünleri arasında en büyük fiyat artışı mandalina meyvesinde yaşandı. İTO'nun yayınladığı Geçinme Endeksi'ne göre meyvenin fiyat grafiği yüzde 21,72'lik artış gösterdi.

Yılın ilk desteği yolda

Tarımda yeni yılın ilk destekleme dalgası Ocak ayının sonuna doğru geldi. Ayın son günü itibariyle üreticilerin hesaplarına yatacak ödemelerde en büyük desteği ise yem bitkileri görüyor.

Türkiye tarife dışı mı kalıyor?

Ortadoğu ile birlikte Türkiye'nin yer aldığı başlıca pazarlar olan Avrupa Birliği ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğunlaşan 'karantina' uygulamaları ihracatçıları iyiden iyiye zorlamaya başladı. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Salih Çalı bu uygulamaları "tarife dışı engel" olarak tanımlıyor.

Yağışlar örtü dinlemiyor

Antalya'da geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan ve yerleşim bölgelerinde su baskınlarına yol açan yağışlar sonunda tarım alanları da vurdu. Dün etkisini artıran sağanak yağışların özellikle Demre'de bulunan seralara zarar verdiği belirtiliyor.

Patatesin ilk yerlisi

Süper elit, ön elit, elit ve sertifikalı kademede patates tohumluğu alanında faaliyet gösteren Anka-Meijer Tohumculuk, “Sultan Ecem” adını verdiği ilk yerli ıslah patatesi üretti

Devamını Yükle
10