tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2013 09:41:04

"Tarım Müzesi" tarihi canlandıracak

Türkiye’de tarımsal üretimin merkezlerinden olan Adana ilk "Tarım Müzesi"ne kavuşuyor. Tarımsal üretim süreçlerini anlatan, geçmişten günümüze tarımsal üretimde kullanılan tarım makine, alet ve ekipmanlarının sergileneceği müze için protokol töreninde konuşan projenin iş ortakları Adana’nın tarımsal gücünü bu müze ile canlandırmayı hedeflediklerine dikkat çekiyor. Projenin paydaşlarından Güçbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest, "Tarımdaki tüm yenilenme ve ilkler, Adana'dan başlayarak, ülkeye yayılmıştır. Fakat geldiğimiz noktada şehrin nüfusunun yüzde 88,24'ü merkez ve ilçelerde yaşamaktadır. Dolayısı ile belde ve köylerdeki nüfusumuz yüzde 11 civarındadır. 'Acaba köy yaşamı bitiyor mu?' diye de düşünmek lazım. Eğer bitiyorsa herhalde bir şeyler yapmamız gerekir" diyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu da Serbest gibi tarımı yaşatmanın önemine değiniyor: "Eski ağalarımız, sinemalara konu olmuştur. Halen Adana'yı tarımın 'başkenti' olarak nitelendiriyoruz. Dünden bugüne tarım kültürünün kaybolmaması için bu masadayız." Adana Tarım Müzesi, tüm paydaşlarının ve üreticilerin işbirliği ile hataya geçirildiğinde modern tarımla geleneksel tarımı bir mekanda buluşturmuş olacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.