tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2013 08:41:07

Baharatlara bahar ayarı

Son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Ekim ayında kamu ve akademik kuruluşların görüşüne sunulan "Türk Gıda Kodeksi Baharat Tebliği" Başbakanlığa yollandı. Tebliğ, baharatlardaki tuz ve dolgu maddesi oranlarının azaltılması ve ambalajsız satışın sınırlandırılması gibi düzenlemeleri içeriyor. Un, ekmek gibi tahıl kökenli ürünlerde tuz oranlarının azaltılması yönündeki düzenlemeler baharatlarla devam ediyor. Buna göre; kırmızı pul biberde bulunan tuzun yüzde 22 oranının yüzde 9'dan yüzde 7'ye, bitkisel sıvı yağ miktarının ise yüzde 8'den yüzde 6'ya düşürülmesi öngörülüyor. Baharat karışımlarında  ise irmik, razmol, kepek gibi dolgu maddelerinin kullanımı yasaklanıyor. "Dökme satış" olarak adlandırılan ambalajsız baharat ürünlerinin satışında ise hijyen kuralları sıkılaştırılıyor. Pazar, manav ve kasap dükkanlarında satışı yasaklanacak olan ambalajsız baharatlar, satıldıkları yerlerde ise tamamıyla gıda satış yerine ait olacak. Tebliğ'de, baharat olarak tanımlanmış olan ürünlere yenileri de ekleniyor. Daha önce 35 adet olan tanımlı baharat sayısı aspir çiçeği, cedvar, adaçayı, çörtükotu, dereotu, havlıcan, isot, kebabiye, kırmızı karabiber, melisa-oğulotu, mercanköşk, maydanoz, meyankökü, sater, vanilya, sarımsak ve soğan gibi ürünlerin katılımıyla 53'e çıkıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.