tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2013 12:53:58

Tarlalar değil sobalar yanacak

Samsun'da tarımsal atıkları evsel yakıta dönüştürülüyor. Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği proje çay, fındık ve çeltik atıklarının konutlardaki ısıtma sistemlerinde kullanılmasını amaçlıyor. Tarımsal üretimin son aşamasında ortaya çıkan atıklar Türkiye'de çoğu zaman yakılarak imha ediliyor. Ancak bu yakma işlemi çevre sağlığını olumsuz etkileyen bir yöntem olarak biliniyor. Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Biyokütlü Birimi'nden Mahmut Dok; özellikle buğday sapı, mısır sapı, ayçiçeği sapı, kolza sapı, çeltik sapı ve kavuzu, çay artıkları ve fındık zurufunun bu yöntemle imhasının doğru olmadığını belirtiyor. Dok, "Türkiye'nin büyük bir bitkisel atık kapasitesi var. Bu gibi projelerle hem atıklardan kurtulmak, hem de Türkiye'nin 5 milyon tonluk kömür ithalatını düşürmek mümkün olacak" şeklinde konuşuyor. "Ortalama 25 kilogramlık kömürden 5 kilogram kül çıkıyor. 25 kilogram biyoyakıttan ise 250 gram kül çıkıyor. ve kül de organik atık olduğu için gübre olarak kullanılabiliyor" diyen Dok, bitkisel yakıtların kullanımında da üreticilere yol göstereceklerini söylüyor: "Örnek bir köyde palet ve briket üretebileceğimiz tesis kurup, sobaları da köylülerimize dağıtarak onlara kendi ürettikleri ürünlerin atıklarının nasıl biyoyakıt haline geldiğini ve evleri ısıttığını göstereceğiz. Yani köylülerimiz kömür ve odun kullanmadan bizim dağıttığımız sobalarla ısınacak."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!