tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2013 12:53:58

Tarlalar değil sobalar yanacak

Samsun'da tarımsal atıkları evsel yakıta dönüştürülüyor. Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği proje çay, fındık ve çeltik atıklarının konutlardaki ısıtma sistemlerinde kullanılmasını amaçlıyor. Tarımsal üretimin son aşamasında ortaya çıkan atıklar Türkiye'de çoğu zaman yakılarak imha ediliyor. Ancak bu yakma işlemi çevre sağlığını olumsuz etkileyen bir yöntem olarak biliniyor. Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Biyokütlü Birimi'nden Mahmut Dok; özellikle buğday sapı, mısır sapı, ayçiçeği sapı, kolza sapı, çeltik sapı ve kavuzu, çay artıkları ve fındık zurufunun bu yöntemle imhasının doğru olmadığını belirtiyor. Dok, "Türkiye'nin büyük bir bitkisel atık kapasitesi var. Bu gibi projelerle hem atıklardan kurtulmak, hem de Türkiye'nin 5 milyon tonluk kömür ithalatını düşürmek mümkün olacak" şeklinde konuşuyor. "Ortalama 25 kilogramlık kömürden 5 kilogram kül çıkıyor. 25 kilogram biyoyakıttan ise 250 gram kül çıkıyor. ve kül de organik atık olduğu için gübre olarak kullanılabiliyor" diyen Dok, bitkisel yakıtların kullanımında da üreticilere yol göstereceklerini söylüyor: "Örnek bir köyde palet ve briket üretebileceğimiz tesis kurup, sobaları da köylülerimize dağıtarak onlara kendi ürettikleri ürünlerin atıklarının nasıl biyoyakıt haline geldiğini ve evleri ısıttığını göstereceğiz. Yani köylülerimiz kömür ve odun kullanmadan bizim dağıttığımız sobalarla ısınacak."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.