tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.3.2013 13:27:56

Her gün Dünya Su Günü olsaydı...

Bugün Dünya Su Günü! Yaşamın kaynağı suyun en büyük taliplisi ise tarım sektörü. Tüm dünyada da Türkiye'de de bu böyle. Su kaynaklarının yüzde 75'ini tarımda değerlendiren Türkiye'nin yüzey ve yer altı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metreküp olduğu belirtiliyor. Peki bu su Türkiye'ye yeterli mi? Küresel anlamda dillendirilen "gelecek su krizi" düşünülürse, daha da önemlisi; yetecek mi? Sık sık bir "tarım ülkesi" olarak adlandırılan Türkiye, buna paralel olarak aynı zamanda bir "su ülkesi" mi? Uzmanlara sorulursa bunun yanıtı olumsuz. 3 tarafı denizlerle çevrili olsa da Türkiye'nin su rezervlerinin yetersiz olduğu jeologlarca tartışılıyor. Geçtiğimiz yıl bugün yine Dünya Su Günü'nde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Adnan Evsen şu sözleri sarf etmişti: "112 milyarlık su potansiyelini nüfus ile oranladığınızda kişi başına düşen 1513 metreküplük yıllık kullanılabilir su miktarıyla Türkiye su azlığı yaşayan bir ülke konumunda. Yani dünya geneliyle karşılaştırılırsa sanılanın aksine su zengini bir ülke değil. Nüfus artışı ile birlikte gelecek birkaç 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağımız tahmin ediliyor." Bu açıklamalardan bu yana su kıtlığına 1 yıl daha yaklaşıldığı düşünülürse, Türkiye'de 2013 itibariyle tarım arazilerinde hala "vahşi sulama" denilen yöntemlerin baskın olması nasıl açıklanabilir? Acaba yılda bir günü değil her günü "Dünya Su Günü" yapmak çare olabilir mi?

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.