tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.3.2013 12:15:25

40 yıl önce 40 yıl sonra...

"Ege'de, Orta Anadolu'da ve Güney'de tarım alanlarında altın yıl yaşanıyor. Üzümden patatese, buğdaydan pamuğa kadar her şey şimdiye dek görülmemiş derecede bol... Buğdayları ambarlar almıyor, pamuklar tarlalardan taşıyor, üzümler asmaları kırıyor... Her yerde bolluk, her yerde memnun köylüler görülüyor..." Bu cümleler 1971 yılına ait bir gazete haberinden... Haberin içinde ise üzüm, pamuk, buğday, karpuz üreticilerinin mutlu fotoğrafları yer alıyor. Bu söylemler bugünden bakıldığında belki biraz romantik gelebilir. Üstelik söylemler bir kenara; verilere bakıldığında Türkiye tarımının bugün geçmişine oranla çok daha büyük rakamlarla bu oyunun içinde olduğu görülüyor. Ancak aynı şekilde nüfusun, ihtiyaçların, hatta belki de başarılarla doğru orantılı bir şekilde sıkıntıların da sayısının arttığını unutmamak gerekiyor. Belki romantik belki de gerçekçi, ama tarımın bütününde "altın yıl" yaşandığını söyleyen bu haber farklı duygular uyandırıyor. Acaba bir gün yine, belli bir üründe ya da bölgede değil, tarımın bütününde bir altın yılın yaşandığını işitecek miyiz?

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.